W Polsce istnieje obowiązek wykupienie ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Ma ono na celu zagwarantowanie pokrycia strat spowodowanych przez kierowcę. Co jednak ze szkodami, które odniósł sprawca lub gdy zidentyfikowanie winnego nie jest możliwe? Dowiedz się, jaką ochronę ubezpieczeniową zapewnia mini assistance i polisa AC samochodu.
Mini assistance – co to jest?
Mini assistance to rozszerzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Pozwala ono na uzyskanie dodatkowej ochrony w przypadku:
- kolizji pojazdów,
- konieczności holowania,
- usunięcia drobnych usterek,
- transportu podróżnych.
Do tego wykupienie mini assistance pozwala także na otrzymanie wsparcia informacyjnego. Należy mieć na uwadze, że zakres ochrony w zależności od oferty będzie się różnić i nie zapewnia on tych samych usług. Co do zasady, pakiety mini assistance mają raczej znaczenie symboliczne i pozwalają na uzyskanie większego wsparcia, niż w przypadku ubezpieczenia OC bez tego rozszerzenia. Tanie polisy komunikacyjne z mini assistance znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/mini-assistance.
Assistance – czy warto je wykupić?
Na nieco większe wsparcie mogą liczyć osoby, które wykupiły pełen pakiet Assistance. W zależności od konkretnej oferty, zapewnia on:
- holowanie pojazdu w zakresie limitu przewidzianego w OWU,
- usunięcie awarii na miejscu lub u mechanika – dotyczy to mniejszych usterek,
- pojazd zastępczy w razie konieczności naprawy samochodu, po wypadku czy przy kradzieży,
- transport kierowcy i pasażerów,
- zakwaterowanie,
- serwis przy konkretnych zdarzeniach np.: rozładowaniu akumulatora lub zatrzaśnięciu kluczyków wewnątrz pojazdu.
Pełen pakiet assistance jest wsparciem na trasie – warto jednak sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności TU i zakres terytorialny obowiązywania.
Ubezpieczenie AC – dlaczego warto w nie zainwestować?
Ubezpieczenie komunikacyjne AC ma zastosowanie w przypadku naprawy szkód powstałych na skutek działań właściciela pojazdu lub gdy nie jest możliwe wskazanie winnego. To dobrowolna polisa, która zapewnia ochronę finansową przy:
- kradzieży pojazdu,
- kolizji komunikacyjnej,
- awarii samochodu,
- uszkodzenia pojazdu na skutek działań osób trzecich, zwierząt lub warunków zewnętrznych.
W zależności od wyboru AC, w zakresie ochrony mogą znaleźć się: szyby pojazdu, karoseria i elementy mechaniczne pojazdu. Choć zapewnia wiele korzyści dla właściciela pojazdu, to wiąże się także z dodatkowym wydatkiem. Wysokość składki ubezpieczenia autocasco zależy od wielu czynników:
- wieku kierowcy,
- miejsca użytkowania pojazdu,
- liczby rocznie przejeżdżanych kilometrów,
- historii ubezpieczonego,
- sposobu likwidacji szkód – czyli w jakim zakresie TU ponosi odpowiedzialność,
- rodzaju ubezpieczonego pojazdu,
- wartości auta.
Warto porównać oferty ubezpieczenia AC od wielu TU. Zrobisz to łatwo, korzystając ze strony https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac. Ponadto zrobisz to z zacisza swojego domu o dowolnej porze. Korzystając z internetowej porównywarki polis AC, łatwiej wybierzesz najlepszą ofertę dla siebie.
Materiał zewnętrzny