News

Dodatkowe 382 mln zł dla Podkarpacia na wkład własny do projektów unijnych

środki unijne dofinansowanie wkład własny

Lutowiska. Podkarpacie otrzyma ponad 382 mln zł na wkład własny potrzebny w projektach unijnych.

Tak poinformowała w poniedziałek w Lutowiskach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Do województwa podkarpackiego trafi ponad 382 mln zł na dofinansowanie wkładu własnego do funduszy UE. Są to środki dodatkowe, aby odciążyć budżety samorządów i organizacji pozarządowych. Uzupełnią kwotę 10 mld 400 mln złotych, które są już w programie regionalnym” – zapowiedziała wiceszefowa MFiPR.

Dodatkowe pieniądze pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Fundusz Społecznego Plus. Wymagany wkład własny przy realizacji projektów unijnych w nowej perspektywie dla Podkarpacia wynosi co najmniej 15 proc.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przyjechała w poniedziałek do Lutowisk, gdzie rozpoczęło się Forum dla Bieszczad. Podczas debaty podsumowano „Program dla Bieszczad”. Rozmawiano też o przyszłości i możliwościach rozwoju tego regionu.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że dodatkowe pieniądze dla Podkarpacia to o 60 mln zł więcej niż w poprzednim programie regionalnym.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej przypomniała, że w ostatnich pięciu latach w Bieszczady zainwestowano 1 mld 690 mln zł. „Na inwestycje drogowe, edukację, szkolenia, wsparcie przedsiębiorców, rozwój turystyki, inwestycje” – wymieniała Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że jest jeszcze wiele do zrobienia. „Ale w taki sposób, aby zachować piękno tego terenu, pokazać jego walory, ale również żeby dostępność transportowa i komunikacyjna była na jak najwyższym poziomie”.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart przekazała, że do tej pory na budowę dróg lokalnych przeznaczono blisko 1 mld zł, z czego ponad 218 mln trafiło do gmin i powiatów na terenie Bieszczadów. „To są inwestycje w trakcie realizacji, ale niewątpliwie sprawią, że te ułomności, które utrudniają swobodny przepływ ludzi pomiędzy poszczególnymi miejscowościami na terenie Bieszczadów, będą sukcesywnie znikać” – zapewniła.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top