Poradnik

Domy energooszczędne – parterowe czy piętrowe – które wychodzą taniej w budowie?

Domy energooszczędne – parterowe czy piętrowe – które wychodzą taniej w budowie? 1

Domy energooszczędne charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a ich konstrukcja zakłada wyeliminowanie tzw. mostków termicznych. Chcesz zainwestować w nowoczesny dom? Sprawdź, czy lepiej zdecydować się na budynek parterowy, czy piętrowy.

Komfortowy i oszczędny dom energooszczędny

Domy energooszczędne stają się w naszym kraju coraz popularniejszym rozwiązaniem – pozwalają zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort termiczny. Bardzo szczelna i perfekcyjnie zaizolowana konstrukcja charakteryzuje się niskim współczynnikiem U, który określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Najgorszy poziomem izolacji wykazują tzw. mostki termiczne, czyli miejsca w przegrodach budynku, przez które ciepło ucieka na zewnątrz domu. Zazwyczaj powstają one w miejscu styku dwóch przegród, np. okna i ściany lub dachu i ściany. Projekt nowoczesnego domu energooszczędnego zakłada wyeliminowanie takich słabych punktów, a także zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do maksymalnie 45 kWh/m2. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zapoznaj się z artykułem: Energooszczędny dom a współczynnik U w domach pasywnych, zamieszczonym na stronie domoweklimaty.pl.

Dom parterowy czy piętrowy?

Z reguły wyższe koszty pochłania budowa domu piętrowego, a ostateczną wartość można ocenić, mnożąc metraż budynku przez ok. 2800-3000 zł – tyle szacunkowo wynosi koszt 1 metra kwadratowego powierzchni. Przy kosztach budowy duże znaczenie ma oczywiście konstrukcja nieruchomości – postawienie domu z licznymi wykuszami, lukarnami czy wielopołaciowym dachem wiąże się z większymi nakładami niż inwestycja w budynek o zwartej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji. Specjaliści przekonują również, że domy parterowe wykazują większe straty ciepła niż identycznie ocieplone budowle piętrowe. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego wybierając projekt nieruchomości, warto zwrócić szczególną uwagę na jego termoizolację. Inwestycja w energooszczędny dom parterowy może zatem pochłonąć większe koszty na ocieplenie dachu, a trzeba również wziąć pod uwagę, że koszt budowy dachu w parterowej nieruchomości generuje wyższe nakłady niż w przypadku domu piętrowego.

Jak zminimalizować koszty budowy domu?

Dom energooszczędny z reguły jest droższy w budowie niż budynek o tradycyjnej konstrukcji, istnieje jednak wiele sposobów na obniżenie kosztów. Warto przede wszystkim wybierać projekty nieruchomości na planie kwadratu lub prostokąta, z jak najmniejszą ilością załamań konstrukcji, przez które może dochodzić do powstawania mostków termicznych i uciekania ciepła z budynku. To nie tylko pozwala przyspieszyć budowę, ale także oszczędza materiały – w czasie prac powstaje minimalna ilość odpadów i ścinek. Tańszy w budowie będzie również dom o konstrukcji parterowej z poddaszem użytkowym oraz dwuspadowym dachem.

koszt_budowy_jak_obliczyc

Interesują Cię nowoczesne domy energooszczędne? Więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Domy energooszczędne – korzyści nie tylko dla środowiska.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top