News

Donald Tusk: użyjemy wszystkich dostępnych środków, aby zablokować głupie pomysły PiS wymierzone w przedsiębiorców

donal tusk

Władza PiS rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością; przedsiębiorcy nie zostaną sami w tej trudnej chwili, użyjemy wszystkich dostępnych środków, aby zablokować głupie pomysły PiS wymierzone w przedsiębiorców – zadeklarował w środę lider PO Donald Tusk.

W krótkim nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze Tusk odniósł się do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju oraz m.in. rządowych projektów przewidujących opodatkowanie wysokich marż największych firm. W środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że chodzi o opodatkowanie wielkich korporacji i firm, w tym również spółek Skarbu Państwa. Sasin zaznaczył, że opodatkowanie ma dotyczyć „rosnących w sposób nadwymiarowy marż, nie zysków”. Jak informował wcześniej szef MAP, szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł.

Lider PO zwrócił uwagę, że obecnie jedno euro kosztuje 4,80 zł, a dolar „przebił” historyczną granicę 5 zł. „W ciągu ostatniego tygodnia z polskiej giełdy wyparowało ponad 40 mld zł” – powiedział Tusk.

Dodał, że otrzymał raport wybitnych polskich ekonomistów, którzy stwierdzili, że zanim wybuchła wojna na Ukrainie polska gospodarka już była na krawędzi katastrofy. „Zdaje się, że rząd PiS zrobił solidny krok na przód” – ocenił.

Zdaniem Tusk w tak trudnym czasie obecna władza rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością. Wymienił w tym kontekście zapowiedzi Sasina – jak mówił lider PO – „nałożenia podatku wstecz na marże brutto”. „Przedsiębiorcy dobrze rozumieją, że to oznacza śmiertelne zagrożenie dla polskich firm” – podkreślił lider PO.

Tusk ocenił także, iż minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił „pomysł gigantycznych kar, bez wyroków sądowych na polskie firmy”. Chodzi o planowaną przez resort sprawiedliwości zmianę ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Ma ona – w ocenie MS – służyć zwiększeniu skuteczności w zwalczaniu poważnej przestępczości gospodarczej.

Lider PO w nagraniu zwrócił też uwagę na wysokie ceny gazu i prądu, „które dobijają polskich przedsiębiorców od wielu, wielu miesięcy”.

„Oni potrzebują pomocy i zrozumienia, a nie ataków. Chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć – polscy przedsiębiorcy nie zostaną sami w tej trudnej chwili, użyjemy wszystkich dostępnych środków, aby te niebezpieczne, głupie pomysły władzy zablokować” – oświadczył Tusk.

„Rzeczpospolita” napisała w poniedziałek, że według planów rządu każda duża firma miałaby zapłacić podatek od nadzwyczajnych zysków. 50-proc. podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. Według „Rz” rząd chce w ten sposób ściągnąć z biznesu 13,5 mld złotych i dzięki tym środkom sfinansować wypłatę rekompensat za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top