Biznes

Dotacja na kapitał obrotowy. PARP zarekomendowała dotychczas do programu 1720 średnich firm

kapitał obrotowy dotacja średnia firma kiedy gdzie wniosek parp podkarpacie polska wschodnia

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zarekomendowała dotychczas do programu dotacji na kapitał obrotowy 1 720 średnich firm, których wnioski opiewają na łączną kwotę 338 mln zł, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR).

„Coraz więcej przedsiębiorców chce skorzystać ze wsparcia oferowanego dzięki funduszom europejskim. To sygnał, że narzędzie, które przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, jest szyte na miarę potrzeb biznesu” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Według stanu na 25 czerwca, eksperci PARP – która jest operatorem programu na poziomie ogólnopolskim – ocenili 1 773 wnioski, z których 1 719 otrzymało ocenę pozytywną, a 54 – negatywną. Przedsiębiorcy przez 11 dni od rozpoczęcia naboru, czyli od 15 do 25 czerwca, złożyli 4 010 wniosków na łączną kwotę 727,7 mln zł. Obecnie trwa ich weryfikacja, a dwie listy rekomendowane do dofinansowania zostały już opublikowane.

Jak wczoraj informowała prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, w systemie przygotowywanych jest 3,8 tys. kolejnych wniosków.

Środki na dotacje na kapitał obrotowy pochodzą z dwóch programów operacyjnych – Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia. O wsparcie z pierwszego, w którym budżet dotacji wynosi 500 mln zł, mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Na przedsiębiorców z pozostałych 11 regionów czekają 2 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Dotacje mają służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb przedsiębiorstw maksymalnie w ciągu trzymiesięcznego okresu funkcjonowania. Można je przeznaczyć na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności oraz inne potrzeby związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą 31 grudnia 2019 roku, a po 1 lutego 2020 r. odnotował co najmniej 30%-owy spadek obrotów w dowolnym miesiącu w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku, przypomina MFPR.

Wnioski można składać w formie elektronicznej do 31 lipca lub do wyczerpania środków. Są rozpatrywane w kolejności ich składania. Wsparcie ma być udzielane do końca 2020 roku.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top