News

Dr Sutkowski: W okolicach majówki możemy odnotowywać sporo zgonów

Dr Sutkowski: W okolicach majówki możemy odnotowywać sporo zgonów 1
fot. archiwum

W okolicach majówki możemy odnotować jeszcze sporo zgonów na COVID-19. Będzie to związane z opóźnionym efektem wysokiej liczby zachorowań w okolicach Wielkanocy – uważa prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 24 856 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 749 chorych.

Tydzień temu, w sobotę 3 kwietnia, badania potwierdziły 28 073 nowe zakażenia i zmarło 571 pacjentów. Z kolei dwa tygodnie temu, 27 marca, było to odpowiednio: 31 757 przypadków zakażenia i 448 zgonów. Najwięcej dziennych zakażeń wykryto dotychczas 1 kwietnia – 35 251 nowych przypadków. Natomiast najwięcej zgonów w epidemii do tej pory przyniósł czwartek – 8 kwietnia. MZ podało wtedy informację o 954 zgonach.

Dr Sutkowski poproszony o komentarz do bieżących danych epidemicznych powiedział, że są one przewidywalne.

„O takich danych mówiłem od tygodnia, czyli o tym, że będzie zmniejszała się liczba nowych przypadków zakażeń, a liczba zgonów utrzyma się na wysokim poziomie” – powiedział.

Dodał, że ten ostatni parametr to wynik wysokiej liczby zachorowań między 25 marca a 2 kwietnia. „To wynik ogromnych pików zakażeń” – stwierdził.

Zdaniem dr Sutkowskiego tendencja taka powinna się utrzymać. Z drugiej strony będzie ona rzutować na pracę ochrony zdrowia. Podkreślił też, że może warto przy okazji pomyśleć o tym, że personel medyczny również chciałby wyjechać na majówkę.

„Widać, że wszyscy się do niej już szykują, ale może warto też pomyśleć, że wszyscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki też chcieliby pojechali na majówkę? Co zrobiliby ludzie, gdybyśmy my wybrali się na majówkę?” – postawił pytania.

Równocześnie zaznaczył, że w przyszłym tygodniu w statystykach widoczny będzie „efekt zachorowań w czasie świąt”, co przełoży się na to, że w okolicach majówki odnotujemy dużo zgonów.

Jego zdaniem, jeżeli przyspieszymy szczepienia – przy bezpieczeństwie ich wykonywania – to ta sytuacja będzie się stopniowo odwracać. Nawiązał też do nowego rozwiązania prawnego, które daje możliwość, by poza lekarzami do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikowały też osoby innych zawodów medycznych.

„Kwalifikacja powinna być bezpieczna, a dzisiaj środowisko lekarskie nie ma takiej pewności. Mówi to głosem Naczelnej Izby Lekarskiej” – stwierdził.

(PAP)

2 komentarze

1 komentarz

  1. Zico

    11 kwietnia 2021 at 13:32

    To zacznijcie normalnie leczyć a nie tylko tele porady.

  2. Ozzy45

    14 kwietnia 2021 at 03:42

    Ludzie umieraja przez takiego weterynarza jak ty , że zamiast ludzi leczyć to planuje jak statystyki umieralności podnieść .pseudo lekarz bo tak na chwilę obecną to wygląda powinien mieć płacone od wyleczenia pacjenta , a nie za leczenie , efekty by było widać odrazu kto jest tutaj lekarzem , a kto przekrętem i taki przekręt nie mial by prawa bytu i zakłady farmaceutyczne nie miały by wpływu przez opłacanie lekarzy , aby przepisywali dane lekarstwa czy naciskali na szczepienie , szczepionkami śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top