News

Dworczyk: Jeżeli producent dotrzyma terminu, szczepienia rozpoczną się w grudniu

szczepionka szczepienia koronawirus punkty medyczne
fot. gov.pl (archiwum)

Jeżeli producent dotrzyma terminu dostarczenia szczepionki przeciw COVID-19, szczepienia będą mogły rozpocząć się jeszcze w grudniu br., poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Obecnie ponad 80% gmin posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19.

„Jeżeli producent dotrzyma deklaracji, to szczepienia grupy 0 będą mogły rozpocząć się jeszcze w grudniu tego roku. Podkreślam: jest to uzależnione od terminu dostarczenia szczepionki do Polski, ale jeżeli producent wywiąże się z tej deklaracji, rozpoczniemy ten proces szczepienia jeszcze w tym roku” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Poinformował, że ponad 80% gmin posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19. Obejmują one swoim zasięgiem ponad 92% populacji Polski. W piątek rano uruchomiony zostanie drugi etap naboru do organizacji punktów, gdzie będą się odbywały szczepienia przeciw CPVID-19, żeby do końca roku zabezpieczyć punkty szczepień dla wszystkich mieszkańców kraju.

Obecnie trwa nabór na szczepienia pracowników podmiotów leczniczych i aptek; mogą się zgłaszać do 509 szpitali węzłowych, w które będą realizowały takie szczepienia dla wszystkich pracowników podmiotów leczniczych. Nabór potrwa do 20 grudnia. Lista tych szpitali dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdy rozpoczną się szczepienia, uruchomione zostanie także pierwsze pięć punktów szczepień masowych w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Na przełomie grudnia i stycznia ma zapaść decyzja czy należy uruchamiać więcej takich punktów.

Jak informowano wcześniej, Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu firm farmaceutycznych. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy sektora ochrony zdrowia, następnie pracownicy domów pomocy społecznej i pensjonariusze, osoby powyżej 60. roku życia, policja i służby mundurowe. W dalszej kolejności: pracownicy personelu niemedycznego (nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, transportu publicznego), osoby z chorobami współistniejącymi. Na ostatnim etapie – wszyscy pozostali.

(ISBnews)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ozzy45

    17 grudnia 2020 at 00:52

    Co to za pajac , że powtarza jak papuga ty typie nie masz własnego zdania tylko mówisz co tobie żydzi każą ,wyglądasz jak normalny człowiek ale widać prowizja od szczepionek śmierci zatkała tobie oczy i mózg radzę wycieczkę do Tworek .szpital Tworowski moze jeszcze tobie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top