News

Dworczyk: Mamy zgłoszenia 8319 zespołów. To da ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie

punkt szczepień szpital tymczasowy zespół koronawirus
fot. gov.pl (archiwum)

Do realizacji Narodowego Programu Szczepień w całej Polsce zgłosiło się 8 319 zespołów. Zarejestrowane podmioty i punkty medyczne pozwolą osiągnąć zdolność operacyjną na poziomie ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

O północy minął termin zgłoszeń podmiotów leczniczych do Programu.

„Dzisiaj upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaproponowaliśmy w zeszłym tygodniu. W trakcie konsultacji wpłynęły 2 273 zgłoszenia” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej. Dodał, że najwięcej uwag dotyczyło bezpieczeństwa szczepionki oraz rejestru szczepień i działań niepożądanych (ma dopiero powstać).

Do realizacji programu zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia, co oznacza, że będzie można wykonać ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie, podkreślił szef KPRM.

„Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie” – podkreślał Dworczyk.

Punktami szczepień masowych mają zostać także szpitale tymczasowe.

„Chodzi o to, by program szczepień był realizowany jak najszybciej” – wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji.

„Szczepień nie zaczniemy w tych 8 tys. zespołów, tylko w szpitalach. Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach” – wyjaśniał minister.

W poniedziałek ma zostać opublikowana lista tzw. szpitali węzłowych (jest ich 508), które mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel.

„Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe. Szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa” – tłumaczył Niedzielski.

„Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania” – dodał minister.

Zgodnie z zapowiedziami, rząd zajmie się Narodowym Programem Szczepień na najbliższym posiedzeniu we wtorek. Jak zapowiedział Dworczyk, „do końca grudnia uzyskamy pełną zdolność do szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia”.

(ISBnews/ ISBzdrowie.pl)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top