Poradnik

Dynamiczne przeliczanie walut (DCC) w terminalach płatniczych – dlaczego warto umożliwić klientom płatność w ich walucie?

Dynamiczne przeliczanie walut (DCC) w terminalach płatniczych - dlaczego warto umożliwić klientom płatność w ich walucie? 1

Prowadzisz interes handlowo-usługowy i często obsługujesz klientów z zagranicy? DCC może ci się opłacić. Przekonaj się, na czym dokładnie polega ta usługa i co możesz dzięki niej zyskać.

Co kryje się pod tajemniczym skrótem DCC (ang. Dynamic Currency Conversion)? Najprościej mówiąc, jest to usługa pozwalająca klientom zagranicznym na płatność w walucie swojego rachunku. Oferuje przy tym wybór – klient może dokonać zapłaty albo w swojej walucie, albo w złotówkach. Jak wygląda taka transakcja? Po wczytaniu karty terminal rozpoznaje walutę rachunku – jeśli jest to waluta obca, pojawia się możliwość wyboru waluty transakcji. Na ekranie zobaczymy wtedy aktualny kurs danej waluty i kwoty do zapłaty – w złotówkach i walucie obcej.

DCC – na czym polega dynamiczne przeliczanie walut?

Transakcje są realizowane według kursu z konkretnego dnia, a sam kurs jest aktualizowany przez POS raz dziennie. Jak podaje portal pep.pl, na terminalach Polskich ePłatności można przyjmować płatności kartowe w aż 35 walutach – od tych najpopularniejszych (dolar amerykański, euro i funt szterling), po te rzadziej używane w Polsce (np. jen japoński czy nowy izraelski szekel). Usługa DCC jest dostępna dla kart Visa i MasterCard.

Jakie korzyści odniesie klient?

Największą zaletą usługi dynamicznego przeliczania walut jest gwarancja przejrzystości transakcji. Klient wie, ile dokładnie zapłaci za dany produkt i nie musi szacować sobie tej kwoty, przeliczając ją ze złotówek na swoją walutę. Kolejną korzyścią jest brak podwójnego przeliczenia. Jak już wspomnieliśmy wyżej, podczas dokonywania transakcji na ekranie ukazuje się kurs danej waluty. Klient nie ponosi przy tym żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie, a sama transakcja trwa tyle samo, co zwykła płatność kartą.

Jakie korzyści odniesie właściciel biznesu?

Płatności bezgotówkowe cieszą się obecnie tak dużą popularnością, że trudno jest znaleźć punkt handlowy, które nie oferuje możliwości płacenia kartą. Klienci z zagranicy docenią możliwość wyboru, jaką zapewnia DCC, zwany też „minikantorem” – wielu z nich wręcz oczekuje takiego rozwiązania podczas zakupów. Oferując je, zyskasz nowych klientów i wygenerujesz większe zyski.

Uruchomienie i korzystanie z DCC pozwoli ci zwiększyć przychody dzięki pozyskaniu nowych klientów – uruchomienie i korzystanie z usługi nic cię nie kosztują, a realizacja płatności w walucie karty oznacza niższą prowizję. Ponadto zaprezentujesz się jako nowoczesny właściciel firmy, któremu nieobce są najnowsze rozwiązania.

Inne dodatki do terminala płatniczego

Choć w tym artykule skupiamy się na usłudze dynamicznego przeliczania walut, warto wspomnieć, że DCC nie jest jedyną opcją usług dodatkowych na terminalach płatniczych. Wśród nich znajdują się także systemy lojalnościowe, program cashback, a także doładowania telefonów komórkowych. Z tych ostatnich najchętniej korzystają młodzi ludzie, ale nie tylko. Koniec środków na koncie? Sprawdź, gdzie najszybciej doładujesz telefon.

DCC jest więc usługą, którą z pewnością warto wypróbować. Twoim zagranicznym klientom zagwarantuje wygodę i przejrzystość transakcji, a tobie pozwoli zwiększyć zyski i umocnić wizerunek nowoczesnego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top