Biznes

Dyskutowali nad strategią rozwoju Podkarpackiej Doliny Wodorowej

podkarpacka dolina wodorowa strategia rozwój
fot. A. Magda

Przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz władz rządowych i samorządowych dyskutowali nad strategią rozwoju Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

19 maja został podpisany list intencyjny w sprawie jej utworzenia. Spotkanie miało na celu wyznaczenie harmonogramu działań. Mają być wprowadzone rozwiązania, które pozwolą wykorzystywać wodór jako źródło energii.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart przypomniała, że jednym z argumentów za powołaniem przez premiera Podkarpackiej Doliny Wodorowej była obecność w regionie Doliny Lotniczej. Dlatego szczególnie naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej będą skupiać się nad wykorzystaniem wodoru do napędu silników samolotowych.

Podkarpacka Dolina Wodorowa stanie się jedną z sześciu tego typu inicjatyw w Polce. Będą działały na podstawie Polską Strategię Wodorową, której rząd zapewni wsparcie finansowe, zarówno na badania, jak i na eksploatacje linii technologicznych.

Sygnatariusze zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej. Chcą w tym celu wykorzystać potencjał naukowo-badawczy województwa Podkarpackiego. Współpraca będzie polegać między innymi na prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu. Ponadto podjęte będą działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego, z wykorzystaniem min. instrumentów i potencjału Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Mielec” i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro – Park Wisłosan”, zarządzanych przez ARP, optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej. Konieczna będzie także analiza oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć, związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru.

Strony zadeklarowały także organizowanie i uczestnictwo w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym), zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży, współpracę w obszarze medialnym, wymianę informacji i doświadczeń.

Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym największym na świecie producentem szarego wodoru, którego, według szacunków resortu klimatu produkujemy około 1 mln ton rocznie. Natomiast jeśli chodzi o zielony wodór produkowany z wykorzystaniem energii z OZE, jesteśmy na samym początku ścieżki (drogi). Wodór w Polsce wytwarzany jest w procesach generujących emisje CO2, tymczasem konieczne jest rozpoczęcie wdrażania technologii produkcji czystego wodoru, bazującego na elektrolizie z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisje powstające w transporcie czy przemyśle.

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Strategia jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w europejskim i globalnym krajobrazie energetycznym, w którym obserwuje się wyścig technologiczny w zakresie innowacyjnych metod produkcji, transportu i wykorzystania wodoru. Towarzyszy mu powstawanie licznych krajowych i regionalnych polityk i strategii. Jego siłą napędową są przemiany w polityce energetycznej i klimatycznej skutkujące odejściem od paliw konwencjonalnych na rzecz rozwiązań niskoemisyjnych. Wodór może odegrać istotną rolę w procesie dekarbonizacji, będącym obecnie centralną częścią globalnych i europejskich wysiłków w dziedzinie energii, koniecznym dla osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego.

Wodór jest najprostszym, a także najbardziej obfitym, pierwiastkiem we wszechświecie, stanowi około 75% całej jego masy. To pierwszy pierwiastek w układzie okresowym i składa się tylko z jednego protonu i jednego elektronu. W swoim normalnym stanie gazowym jest bezbarwny, bezwonny i bez smaku. Ważną zaletą w zakresie zrównoważonego rozwoju jest to, że wodór spala się w bardzo czysty sposób.

źródło: PR Rzeszów i podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top