Biznes

Elektrociepłownia Krosno nie skorzysta z rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych

krosno elektrociepłownia
fot. Wioletta Zimmermann-Szubra/Krośnieński Holding Komunalny

Krosno. Elektrociepłownia Krosno nie skorzysta z rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe.

Powodem jest to, że średnia cena wytwarzania ciepła przez elektrownię jest niższa niż cena przewidziana do rekompensaty w ustawie.

Jak poinformował prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego Janusz Fic, brak rekompensaty tylko pozornie jest złą informacją.

„W rzeczywistości oznacza to, że krośnianie płacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą” – dodał.

Taryfa stosowana przez krośnieńską elektrociepłownię, nawet po ostatniej podwyżce z lipca 2022 r. o ponad 66 proc., jest niższa niż taryfa z rekompensatą.

„Brak rekompensaty wydaje się nie być dobrą informacją dla mieszkańców Krosna, jednak gdy dokonamy głębszej analizy, to wynika z niej, że rekompensata nie przysługuje nam, ponieważ ceny ciepła z naszej elektrociepłowni są niższe niż ceny wskazane w ustawie, od których przysługuje rządowe wsparcie” – podkreślił.

Według ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Elektrociepłowni Krosno, w której ciepło w ponad 90 proc. produkowane jest z ekologicznej biomasy, w tym ponad 50 proc. w układzie kogeneracyjnym, średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 84,04 zł/GJ.

Jak zaznaczył Fic, niższe ceny ciepła z krośnieńskiej elektrociepłowni to wynik inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach. „To również potwierdzenie tego, że nasze działania były wysoce efektywne i dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta” – przyznał.

Zastrzegł przy tym, że dalsze podwyżki cen ciepła systemowego wytwarzanego przez Elektrociepłownię Krosno nie są jednak wykluczone. „Biomasę i miał węglowy spółka kupuje aktualnie po wyższych cenach, niż te, które zostały ujęte i zatwierdzone w taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022 r. Obserwujemy sytuację na rynku paliw i niestety nie jest ona stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą nas zmusić do wdrożenia kolejnych podwyżek cen” – podkreślił Fic.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top