Biznes

Elektrociepłownia Rzeszów ma nową kotłownię gazową za ok. 80 mln złotych

elektrociepłownia rzeszów

W Elektrociepłowni Rzeszów zakończono budowę nowej kotłowni gazowej, która składa się z sześciu kotłów o łącznej mocy cieplnej 186 MWt.

Nowe kotły gazowe zastąpią dotychczas używane kotły węglowe.Inwestycja kosztowała około 80 mln zł.

Prezes PGE Energia Ciepła, Grzegorz Krystek, podkreślił, że nowa kotłownia to ważny krok w transformacji energetycznej spółki, eliminujący emisję tlenków siarki i pyłu oraz redukujący emisję CO2 o 56%.

Kotłownia została już przyjęta do eksploatacji, co oznacza, że w nadchodzącym sezonie grzewczym mieszkańcy Rzeszowa będą korzystać z ciepła pochodzącego z ekologicznego źródła.

rzeszów elektrociepłownia

fot. PGE Energia Ciepła

Równocześnie, w elektrociepłowni realizowana jest rozbudowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) o drugą linię technologiczną. Po jej zakończeniu ITPOE będzie mogła przetwarzać do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, wytwarzając z nich energię elektryczną i ciepło. Ta rozbudowa kosztuje ponad 362 mln zł.

Poza sezonem grzewczym, ITPOE będzie w stanie zapewnić mieszkańcom Rzeszowa ciepłą wodę użytkową.

Elektrociepłownia w Rzeszowie zaspokaja obecnie potrzeby cieplne około 65% mieszkańców miasta, dysponując mocą elektryczną 141 MWe oraz cieplną 528 MWt.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top