Biznes

Elektrociepłownia Stalowa Wola domaga się blisko 180 mln zł od Abener Energia

Elektrociepłownia Stalowa Wola domaga się blisko 180 mln zł od Abener Energia 1
fot. www.ec-sw.pl

Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła w poniedziałek wezwanie do arbitrażu o zapłatę przez Abener Energia blisko 180 mln zł w związku z nienależytym wykonaniem kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 449 MWe w Stalowej Woli – podało PGNiG w komunikacie.

Elektrociepłownia Stalowa Wola – spółka celowa PGNiG Termika i Tauron Wytwarzanie – domaga się od Abener Energia zapłaty 177,85 mln zł oraz 461,2 tys. euro wraz z odsetkami, w ramach odszkodowania za koszty usunięcia wad i usterek powstałych w trakcie prac związanych z budową bloku gazowo-parowego. Chodzi m.in. o zwrot koszty usunięcia wad prawnych turbiny parowej oraz spłaty nieopłaconych podwykonawców Abener.

Równolegle, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie rozpatruje skargę ECSW na wyrok arbitrażu w sprawie odstąpienia przez Abener Energia od kontraktu budowy bloku.

Elektrociepłownia Stalowa Wola w styczniu 2016 r. odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW – firmą Abener Energia – w efekcie naruszenia przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. Wcześniej EC Stalowa Wola wzywała wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego.

„W międzyczasie inwestorzy, PGNiG Termika oraz Tauron Wytwarzanie, podjęli szereg kroków w celu dokończenia inwestycji. W marcu 2017 r., po spłaceniu dotychczasowych instytucji finansujących projekt, weszło w życie porozumienie restrukturyzujące projekt” – napisano w komunikacie.

„W marcu 2018 r. pozyskano finansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego i PGNiG. W wyniku przeprowadzenia szeregu analiz, m.in. z uwagi na poziom zaawansowania inwestycji zdecydowano się na formułę menedżera kontraktu (EPCM). Do realizacji EPCM wybrano konsorcjum firm Energopomiar Gliwice – Energoprojekt Katowice” – dodano.

Zakończenie inwestycji w ECSW planowane jest na pierwsze półrocze 2020 r.

(PAP Biznes)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top