Biznes

Emilewicz: Nie ma podstaw prawnych do wypłat odszkodowań dla przedsiębiorców

odszkodowanie koronawirus covid firma przedsiębiorca emilewicz lockdown zamrożenie gospodarki
fot. gov.pl

Nie ma podstaw prawnych do wypłat rekompensat dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu zamrożenia niektórych sektorów gospodarki w związku z pandemią COVID, uważa wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

„Nie ma podstaw prawnych do wypłaty tego typu rekompensat” – powiedziała Emilewicz, odpowiadając na pytanie o zapowiedź przedsiębiorców, dotyczącą złożenia wniosku o odszkodowania za okres zamrożenia gospodarki.

Zaznaczyła, że równocześnie w czasie lockdownu zostały uruchomione transfery do firm.

„Nie było żadnego pomiotu gospodarczego, który byłby wykluczony z możliwości skorzystania czy to ze zwolnień ze składek na ubezpieczenia społeczne, opłaty postojowego” – podkreśliła dodając, że firmy otrzymały także „ogromną pomoc z tarczy finansowej, a także pomoc płynnościową dla każdego sektora gospodarki”.

„Więc dzisiaj nie ma podstaw prawnych do tego, aby zgłaszać roszczenia wobec lockdownu, jaki miał miejsce w Polsce” – dodała.

Wicepremier zwróciła uwagę, że podobne instrumenty były stosowane w innych państwach Unii Europejskiej i – jak powiedziała – „tego typu roszczenia nie mają tam miejsca, ani też nie są rozpatrywane.”

Emilewicz poinformowała, że dla niektórych szczególnych sektorów które nadal mimo odmrożenia notują spadki na około 80% będą przygotowywane „rozwiązania szyte na miarę”.

„Ale to już naprawdę bardzo punktowo adresowane. Będziemy adresować takie podejście indywidualnie do branż” – dodała.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top