Poradnik

Fakturowanie w branży produkcyjnej – do czego może się przydać?

faktoring fakturowanie firma gdzie

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w branży produkcyjnej, zdaje sobie sprawę, jak ważna jest płynności finansowa. Niestety nie zawsze jej utrzymanie jest łatwe, a w obecnych czasach coraz częściej stanowi nie lada wyzwanie. Ciekawa usługa, jaką jest faktoring, bez wątpienia daje szanse na poradzenie sobie z tym problemem i przejście przez chwilowe zastoje bez większych strat. Dowiedz się więcej o finansowaniu faktur.

Czasami trzeba się dostosować

W branży produkcyjnej bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której duże przedsiębiorstwa zatrudniają mniejsze do wykonania jakiejś usługi, podzespołu lub innego procesu produkcji. Te z kolei muszą mierzyć się niemal codziennie z dużą konkurencyjnością i walczą o każdego klienta. Z tego względu bardzo często są zmuszone do przyjmowania warunków narzuconych im przez zleceniodawców. Jednym z takich warunków jest wydłużony termin płatności, który może sięgać nawet 90 dni. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że po wykonaniu usługi będziesz czekać na swoje pieniądze nawet 3 miesiące. Jak przetrwać ten czas? Czytaj dalej, by się dowiedzieć.

Dlaczego płynność jest tak ważna?

Przede wszystkim dlatego, że proces produkcji jest czasochłonny, wymaga pracy i nakładów finansowych, a do tego wszystkiego potrzebne są pieniądze, którymi można obracać. Koszty otaczają przedsiębiorców i są integralną częścią ich pracy. Najczęściej spotykane to:

 • wynajem, zakup i eksploatacja maszyn,
 • zakup materiałów niezbędnych do produkcji,
 • utrzymanie zakładu pracy i powierzchni magazynowej,
 • wynagrodzenia,
 • składki,
 • podatki,
 • kredyty i leasingi,
 • wynagrodzenia dla podwykonawców.

Jeśli więc czekasz na opłacenie jednej dużej faktury, a w międzyczasie otrzymałeś kolejne zlecenie, musisz mieć środki na przygotowanie oraz realizację nowej pracy. W innym wypadku będziesz tracić kontrakty, a Twoja firma nie zarobi. Co gorsza, mogą też pojawić się problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, a to grozi w niedługim czasie utratą płynności finansowej.

Faktoring pomoże Ci przetrwać

Jak już wspomnieliśmy, wcześniej faktoring jest usługą, która pomaga przedsiębiorcom takim jak Ty, którzy chcą pracować i się rozwijać, ale nie mogą tego robić ze względu na faktury z długim terminem płatności. Finansowanie faktur jest bardzo proste w swoim działaniu i gwarantuje szybki dostęp do gotówki bez konieczności zmagania się z wieloma formalnością, które pojawiają się podczas starań o kredyt. Sprawdź, jak działa faktoring.

 1. Wykonujesz usługę i wystawiasz fakturę

Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Realizujesz dla swojego kontrahenta zlecenie, a po zakończeniu prac wystawiasz fakturę, która w określonym czasie powinna zostać przez niego opłacona. Pamiętaj, że dokument księgowy jest warunkiem udzielenia przedsiębiorcy faktoringu. Bez niego nie ma możliwości skorzystania z usługi.

 1. Wysyłasz fakturę do firmy faktoringowej

Dokument przechodzi szybką i zazwyczaj bezproblemową weryfikację. Wszystkim zależy na czasie, więc nie musisz martwić się, że faktura utknie i będzie procesowana przez wiele dni.

 1. Faktor przesyła pieniądze na Twoje konto

Po analizie na Twoje konto zostają wysłane środki w wysokości odpowiadającej temu, co zapisane jest w umowie. Środki zazwyczaj są przekazywane tego samego dnia, w którym firma faktoringowa otrzymuje fakturę.

 1. Rozwijasz firmę

Pieniądze, które do Ciebie trafią, mogą być przeznaczone na rozwój firmy lub jej bieżącą działalność. To od Ciebie zależy, na co je wykorzystasz. Ważne jednak jest to, że nie musisz już zajmować się tym, czy Twój kontrahent opłaci fakturę, którą mu wystawiłeś. Wszystkiego dopilnuje firma faktoringowa. Więcej szczegółów znajdziesz na: finansowaniefaktur.pl

Kto może skorzystać z faktoringu?

Niegdyś faktoring nie był tak dostępny, jak dzisiaj. Obecnie, żeby skorzystać z finansowania faktur, należy spełnić jedynie kilka poniższych kryteriów:

 • musisz prowadzić Jednoosobową Działalność Gospodarczą, Małą lub Średnie Przedsiębiorstwo, Spółkę z Ograniczoną odpowiedzialnością lub Akcyjną,
 • Twoja działalność nie może funkcjonować krócej niż 12 miesięcy,
 • Twoja firma musi rozliczać się na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
 • ani Ty, ani Twój kontrahent nie możecie widnieć w rejestrze dłużników (BIG, KRD itp.),
 • termin płatności na fakturze musi mieścić się w zakresie od 7 do 90 dni,
 • kwota na fakturze nie może być niższa niż 250 brutto.

Skup się na tym, co ważne

Faktoring jest usługą, która oprócz pomocy w kwestiach finansowych daje również przestrzeń na nowe pomysły, wprowadzenie innowacji oraz bieżącą działalność. Wszystko dzięki zaoszczędzonemu czasowi i braku konieczności zmagania się z egzekucją nieopłaconych faktur. Konkurencyjność w branży produkcyjnej jest bardzo ważna, a przy pomocy finansowania faktur będziesz mógł jeszcze bardziej skupić się na jej rozwijaniu. Postaw już dzisiaj na faktoring i przekonaj się, jak wiele korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa może z tego wyniknąć.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top