Biznes

Filipiny zakupią 32 śmigłowce Black Hawk produkowane przez PZL Mielec

pzl mielec black hawk filipiny umowa dostawa

Filipiny kupują 32 nowe śmigłowce S-70u Black Hawk, które wyprodukują PZL Mielec, należące do koncernu Lockheed Martin.

Dołączą one do 15 już posiadanych – z 16 zamówionych, gdyż jeden uległ katastrofie.

Sekretarz obrony Filipin Delfin Lorenzana poinformował, że zakup obejmuje także wsparcie logistyczne oraz pakiet szkoleniowy dla pilotów i personelu obsługi technicznej.

Koszt przedsięwzięcia to 32 miliardy pesos – ponad 2 i pół miliarda złotych. Obecnie przygotowywana jest umowa kontraktowa.

Dostawa pierwszych pięciu śmigłowców jest spodziewana w 2023 roku. Pozostałe zostaną dostarczone w trzech partiach – 10 sztuk w 2024, 10 sztuk w 2025 i i 7 sztuk w 2026 roku.

Minister Delfin Lorenzana argumentuje zakup niedoborem maszyn transportowych i śmigłowców, który dał się we znaki zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy supertajfun Odette nawiedził Filipiny, powodując śmierć ponad 400 osób i rozległe zniszczenia. Wtedy S-70i Black Hawk były używane do transportu ładunków i ludzi w rejonie klęski żywiołowej.

W grudniu PZL Mielec przekazały ostatnie pięć śmigłowców S-70i Black Hawk dla Sił Powietrznych Filipin. Dostawa była wypełnieniem kontraktu na 16 śmigłowców w wersji bojowo-wielozadaniowej, który trwał trzy lata.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top