News

„Financial Times”: Rosja zwróciła się do Chin z prośbą o sprzęt wojskowy

rosja chiny wojna ukraina
fot. archiwum

Rosja zwróciła się do Chin o sprzęt wojskowy, który miałby wesprzeć jej inwazję na Ukrainę – podał w niedzielę wieczorem „Financial Times”, powołując się na amerykańskich urzędników.

Jak dodaje „FT”, Biały Dom obawia się, że Pekin może podważyć zachodnie starania, aby pomóc siłom ukraińskim w obronie kraju.

Urzędnicy amerykańscy przekazali anonimowo dziennikowi, że od początku inwazji Rosja prosiła Chiny o sprzęt wojskowy i inną pomoc. Odmówili jednak podania szczegółów na temat tego, o co konkretnie prosiła Rosja.

Inna osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że Stany Zjednoczone przygotowują się do ostrzeżenia swoich sojuszników, że istnieją pewne oznaki świadczące, iż Chiny mogą się przygotowywać do udzielenia pomocy Rosji. Inni urzędnicy amerykańscy mówili, że są sygnały, iż Rosji kończą się niektóre rodzaje uzbrojenia, ponieważ wojna na Ukrainie trwa już trzeci tydzień, czyli dłużej, niż zakładano na Kremlu.

„FT” dodaje, że Biały Dom nie udzielił komentarza w sprawie tych informacji, a ambasada Chin w USA nie odpowiedziała na prośbę gazety o komentarz. Później jednak Reuters podał, że rzecznik ambasady zapytany o te doniesienia odparł, że nic o tym nie słyszał.

Jak zauważa dziennik, informacje te pojawiają się tuż przed wyjazdem Jake’a Sullivana, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, do Rzymu, gdzie w poniedziałek ma się spotkać z Yangiem Jiechim, czołowym chińskim urzędnikiem ds. polityki zagranicznej. Przed opuszczeniem Waszyngtonu w niedzielę Sullivan ostrzegł Chiny, by nie próbowały „ratować” Rosji, pomagając jej w obejściu sankcji, jakie USA i ich sojusznicy nałożyli na prezydenta Władimira Putina i jego reżim. (PAP)

Aktualizacja 9:37

Twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Chiny o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia na Ukrainie, to dezinformacja rozsiewana przez USA – oświadczyło w poniedziałek chińskie MSZ. Taką informację podał dzień wcześniej „Financial Times”.

Brytyjski dziennik napisał w niedzielę, powołując się na anonimowych amerykańskich urzędników, że Rosja zwróciła się do Chin o sprzęt wojskowy, który miałby wspomóc jej inwazję na Ukrainę. Według „FT” Biały Dom obawia się, że Pekin może podważyć zachodnie starania na rzecz pomocy Ukrainie w obronie kraju.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotka się w poniedziałek w Rzymie z wysoko postawionym chińskim dyplomatą Yang Jiechi i – według źródeł w Białym Domu – ma zasygnalizować możliwość nałożenia sankcji gospodarczych na Pekin, jeśli udzieli on pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top