Poradnik

Finanse publiczne – systemy, funkcje, racjonalizacja

Finanse publiczne - systemy, funkcje, racjonalizacja 1

Finanse publiczne są wykorzystywane do finansowania dóbr publicznych. Służą również do realizacji funkcji społecznych. Zarządzanie nimi to bardzo specyficzny proces, który wymaga połączenia kompetencji technokratycznych z podejściem społecznym.

Finanse publiczne a prywatne

Marta Postuła finanse publiczne analizuje od wielu lat. To kierownik Pracowni Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, członek zespołu badawczego TIGER. Profesor Postuła swoją wiedzę o finansach publicznych, związanych z ich przepływem procesach i zarządzaniu nimi zdobywała w praktyce. Była pracownikiem organów rządowych, w tym Ministerstwa Finansów, pracowała także w innych instytucjach publicznych, obecnie jest związana z sektorem bankowym. Zaznacza ona wyraźnie, że w sektorze prywatnym pieniądze służą do pokrywania kosztów procesów produkcyjnych i konsumpcyjnych. W sektorze publicznym jest zupełnie inaczej – liczy się dobro publiczne i zadania społeczne.  Funkcje finansów publicznych są więc zupełnie inne niż w sektorze prywatnym. Zarządzanie nimi wymaga również innych kompetencji. Nie ma tutaj bowiem mowy wyłącznie o analitycznym podejściu, ale konieczne jest również uwzględnienie oczekiwań społecznych. Nie bez powodu mówi się, że polityka społeczno-gospodarcza to połączenie inżynierii finansowej i społecznej.

Instrumenty zarządzenie publicznego

Planowanie wieloletnie, budżet zadaniowy, kontrolę zarządczą, przeglądy wydatkowe to podstawowe narzędzia za pomocą których można realizować poszczególne zadania państwa. Są to metody, które pozwalają racjonalizować wydatki publiczne i świadomie nimi zarządzać. Trzeba bowiem pamiętać, że polityka fiskalna oddziałuje bezpośrednio na PKB i może stanowić istotne narzędzie do zwiększania dobrobytu obywateli. To jednak wymaga rozsądnej polityki społeczno-gospodarcze. Konieczne jest bowiem m.in. przeprowadzenie właściwego zmierzenie oddziaływania podejmowanych decyzji wydatkowych na poszczególne sfery życia społeczno-gospodarczego. Tym, którzy chcą się z temu zagadnieniu przyjrzeć bliżej, polecamy książki dr hab. M. Postuły, która jest aktywnym uczestnikiem licznych konferencji naukowych i branżowych, w tym m.in. EuroConference, czy FUROG. Polityka społeczno-gospodarcza w UE to najnowsza je publikacja, która bardzo szczegółowo (i co ważne, z praktycznego punktu widzenia) omawia finanse publiczne na poziomie krajowym, europejskim i globalnym.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top