Poradnik

Finlandia – królestwo lodu i życia

finlandia wycieczka jak biuro podróży jakie święty mikołaj laponia

Szukając bajkowego celu swojej wycieczki, Finlandia jest krajem, który warto brać pod uwagę. Już podchodząc do lądowania, widok z okna samolotu zapiera dech w piersiach. Czarujące, ośnieżone lasy sprawiają, że ten kraj wygląda jak zimowy spektakl w magicznej krainie snów.

Położona między Rosją a Szwecją Finlandia oferuje jedne z najbardziej specyficznych doświadczeń na świecie. Przez część roku Słońce wschodzi tylko na kilka godzin w czasie skutej lodem zimy, co sprawia, że Finlandia jest jednym z najzimniejszych krajów, a jednocześnie w innym okresie możemy doświadczyć widoku Słońca o północy. Finlandia to istna kraina kontrastów. Błogosławiona czterema porami roku, dzika przyroda tego kraju jest jednym z najbardziej znanych dóbr Finów. Z 18.800 jeziorami i około 70% zalesieniem, możemy swobodnie wędrować otoczeni urokiem natury gdziekolwiek jesteśmy. Jeśli szukasz miejsca podróży, do którego będziesz wracać myślami, tym miejscem powinna być właśnie Finlandia. Wycieczki do tego miejsca pamięta się przez całe życie.

Dlaczego warto odwiedzić Finlandię? Jest to najbardziej oczywiste pytanie, które przyjdzie Ci do głowy, gdy będziesz chciał spędzić wakacje w Europie. Jednym z powodów może być, chociaż, niewiedza o tym spektakularnym kraju i jego wspaniałej kulturze.

Oto kilka powodów, dla których musisz natychmiast umieścić Finlandię na swojej liście życzeń:

Naturalna kraina czarów

„Kraina tysiąca jezior” – tak często nazywa się ten piękny kraj. Finlandia jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Oddychając świeżym powietrzem, wędrując po zielonych puszczach, pachnących przyrodą możemy poczuć bliskość natury, jak nigdy wcześniej. Kraina nietkniętych i kontrastujących krajobrazów sprawia, że jest to jedno z obowiązkowych miejsc dla tych, którzy celebrują przebywanie blisko przyrody.

Fińską Laponię uważa się za jedno z najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnych. Cud natury zwany fachowo Aurora Borealis można dostrzec tylko wtedy, gdy niebo jest bardzo przejrzyste, a Ty masz szczęście. Większość turystów odwiedza Laponię w okresie zimowym, aby zobaczyć pokaz świateł natury. Tradycyjnym sposobem pogoni za zorzami jest wędrówka na rakietach śnieżnych, jazda na biegowych lub skuterach śnieżnych i safari z reniferami.

Światowa stolica designu

Myśląc o Finlandii, wycieczki w tym kraju powinniśmy zaczynać od stolicy tego kraju – Helsinek. To miejsce jest jednym z najbardziej inspirujących miejsc dla projektantów i artystów z całego. Helsinki są uważane za najlepsze miejsce dla założenia studiów projektowych, butików i kawiarni. W stolicy projektuje się najbardziej znane marek i produkty. Kreatywność wisi w powietrzu. Nic dziwnego, że mieszkańcy Finlandii są uważani za jednych z najbardziej stylowych i pięknych ludzi.

Helsinki, to tętniące życiem miasto, w którym wiele się dzieje na każdym rogu. Pierwszą rzeczą, jaką każdy zauważy podczas wycieczki w Helsinkach, są oszałamiające projekty architektoniczne. Jak w przypadku każdego dużego miasto w Europie, z Helsinek wypływa bogata historia i tradycja. To nadmorskie miasto można łatwo zwiedzać pieszo lub komunikacją miejską. Co ciekawe, tramwaje i metro można znaleźć tylko w stolicy Finlandii. Finowie uwielbiają imprezować, latem w Helsinkach można trafić na liczne festiwale muzyczne.

Poznaj prawdziwego Świętego Mikołaja

Czy w niego wierzycie lub nie, prawdziwy dom Świętego Mikołaja to Finlandia, Laponia. Ten kraj jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można odwiedzić Świętego w Rovaniemi – jego wiosce. Mikołaj serdecznie wita turystów przez cały rok. To obowiązkowy punkt wycieczki do Finlandii. Jeśli nie możesz spotkać się z nim osobiście, możesz również wrzucić pocztówkę do biura Świętego Mikołaja.

Północne Słońce

Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Finlandię, jest oglądanie nigdy niezachodzącego Słońca w północnej części tego kraju. Umiejscowienie Finlandii sprawia, że jest ona jednym z wyjątkowych krajów do odwiedzenia w lecie. Fińska, natura zaskakuje wszystkich 24-godzinnym słońcem przez dwa miesiące w okresie letnim w Laponii.

Renifery

Te sympatyczne zwierzęta są ikoną fińskiej Laponii. Renifer to jedno z najbardziej uroczych i udomowionych zwierząt. Są prawdziwym skarbem Lapończyków. W przeszłości ludzie wykorzystywali renifery do podróżowania z jednego miejsca do drugiego. Do dziś uważa się je za tradycyjny sposób podróżowania w sezonie zimowym. Najlepszym sposobem na cieszenie się zaśnieżoną Laponią jest safari z reniferami w lesie. W Laponii jest to obowiązkowa rozrywka.

Filiżanka kawy z Finem

Nie bądź zdziwiony, jeśli natkniesz się na niezliczone kawiarnie w Finlandii. Finowie są największymi miłośnikami kawy na świecie i piją jej więcej, niż jakikolwiek inny naród na świecie. Finowie to bardzo serdeczni i przyjacielscy ludzie. Wyskocz na filiżankę kawy z jednym z nich i zanurz się w niekończącej się rozmowie.

Poznaj fińską saunę

Finowie są dumnymi wynalazcami sauny. W samym kraju znajduje się ich ponad 3 miliony. Sauna jest bardzo ważną częścią stylu życia Finów, uważają ją za miejsce do fizycznego i psychicznego oczyszczania się. Nic nie może być bardziej fińskie niż doświadczenie tradycyjnej sauny w Finlandii.

Jedz jak Fin

Lokalna kuchnia Finlandii jest bardzo wyjątkowa, ze względu na ekstremalne warunki pogodowe tego kraju. Finowie bardzo szanują swoje zwyczaje jedzeniowe i są lojalni wobec tradycyjnych korzeni kulinarnych. Jest wiele możliwości na delektowanie się fińskimi przysmakami. Chociaż dla wegetarian opcje mogą być ograniczone, Finowie to z reguły mięsożercy. W Finlandii możesz spróbować wiele przysmaków. Od mięsa renifera, zupy grzybowej, placków ryżowych, łososia, pysznego chleba żytniego, po rozmaite desery.

Laponia

Ta kraina położona jest na najbardziej wysuniętej na północ części kraju. To najbardziej malownicze miejsce, jakie można sobie wyobrazić. Obłożone śniegiem drzewa, kręte, leśne drogi, rozległa tundra i kolorowe drewniane domy budują obraz, którego nie da się podrobić. Laponia to magiczne, mityczne przeżycie.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top