Biznes

Firma Oponiarska Dębica udzieliła firmie Goodyear trzech pożyczek o wartości 165 mln zł

Firma Oponiarska Dębica udzieliła firmie Goodyear trzech pożyczek o wartości 165 mln zł 1

Firma Oponiarska Dębica (FO Dębica) zawarła z Goodyear trzy umowy pożyczki, zgodnie z którymi spółka udzieliła Goodyear pożyczek o łącznej wartości 165 mln zł, podała Dębica.

„Pierwsza umowa pożyczki została zawarta w wysokości 25 mln zł, a jej termin spłaty został ustalony na dzień 3 marca 2020 r. Druga umowa pożyczki została zawarta w wysokości 35 mln zł, a jej termin spłaty został ustalony na dzień 1 kwietnia 2020 r. Trzecia umowa pożyczki została zawarta w wysokości 105 mln zł, a jej termin spłaty został ustalony na dzień 11 grudnia 2020 r.” – czytamy w komunikacie.

Oprocentowanie wszystkich trzech pożyczek w skali roku jest równe sumie [WIBOR1Y + 0,1% marży], a więc obecnie wynosi 1,94% w skali roku. Wszystkie umowy pożyczki przewidują zarówno prawo Goodyear do dokonania wcześniejszej spłaty, jak i prawo spółki do żądania wcześniejszej spłaty. Spłata pożyczek jest zabezpieczona gwarancją The Goodyear Tire & Rubber Company, podmiotu pośrednio dominującego nad spółką.

„W związku z terminową spłatą w dniu 13 grudnia 2019 r. wcześniejszej pożyczki udzielonej w kwocie nominalnej 40 mln zł (podana kwota nie uwzględnia naliczonych i spłaconych odsetek) przez Spółkę Goodyear […], całkowita wartość pożyczek udzielonych na chwilę obecną Goodyear wynosi 350 mln zł (kapitał, nie uwzględniając należnych odsetek)” – czytamy dalej.

Goodyear jest podmiotem pośrednio dominującym spółki i poprzez spółkę Goodyear Holdings posiada 87,25% akcji spółki.

Firma Oponiarska Dębica to wiodący polski producent opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Od 1995 roku inwestorem strategicznym w spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company, który poprzez Goodyear Holdings z siedzibą w Luksemburgu posiada ok. 81,4% kapitału zakładowego spółki. Firma Oponiarska Dębica jest jednym z największych w Europie zakładów produkujących opony. Spółka produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,93 mld zł w 2018 r.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top