News

Fontanna w Nowej Dębie odzyskała swój dawny blask

nowa dęba fontanna
Fot. G. Lubas, SOK

Nowa Dęba. Już działa fontanna przy ul. 1 Maja.

Przed kilkoma dniami nastąpił jej ostateczny odbiór przez komisję odbiorową od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które było wykonawcą głównym inwestycji.

Fontanna zbudowana przed pół wiekiem nie funkcjonowała już od długiego czasu, gdyż nieczynne były wszystkie instalacje, a i stan żelbetowej niecki też wiele pozostawiał do życzenia. Pełniła przez pewien czas rolę ozdobnej donicy, zimową porą była przystrajana w światełka. Jednakże żywy był sentyment starszych mieszkańców do niej, jako że była pierwszym takim obiektem w mieście.

Została wybudowana na Millenium Polski, co zostało uwidocznione napisem w niecce: 1000-lecie Państwa Polskiego. Dodać należy, że napis o tej samej treści został odtworzony na dnie niecki.

W ramach rewitalizacji „starej” fontanny wykonane zostały nowe przyłącza i instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne. Niecka została wewnątrz i na wierzchu obłożona płytami granitowymi. Pozostawiono istniejące lastryko, uzupełniając drobne ubytki i nadając mu nowe kolory, nieco żywsze, przy zachowaniu dotychczasowej ornamentyki.

Zastosowany falownik pozwala sterować ilością wody wyrzucanej przez dyszę, jednakże na ten moment zastosowano spokojny strumień, by mieszkańców przyzwyczaić do odgłosu spadającej wody. Strumień jest podświetlany różnymi kolorami, co też może przyciągać uwagę. Dodać należy, że zgodnie z wymogami woda w fontannie jest uzdatniana.

Zagospodarowane zostało także otoczenie fontanny, poprzez wykonanie nowego skweru z kostki kamiennej oraz montaż dwóch ławek, a także otwarcie osi widokowej z fontanny na ul. Jana Pawła II.

Zadanie kosztowało 405 tys. zł i na to zadanie gmina pozyskała najpierw 88 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zaś w kolejnej turze 92 tys. zł. Tak więc dotacja z PROW poprzez „Lasowiacką Grupę Działania” wyniosła 180 tys. zł, co stanowi 45% wartości zadania. Współpraca z LGD od lat przynosi już wymierne efekty, nie tylko gminie.

źródło: MiG Nowa Dęba

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top