Poradnik

Formularz PIT-36 – 4 informacje, które pomogą rozliczyć się z fiskusem

podatek pit 36 program rozliczenie ulga podatnik info

Nikt nie lubi płacić podatków, jednak jest to obowiązkowe dla wszystkich obywateli. Podatki stanowią istotną część naszego wynagrodzenia, zawarte są również w cenie produktów i usług. Podatek dochodowy płacą zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. Jednak pieniądze te nie idą na marne – to dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie państwa oraz wielu służb, gwarantujących nam zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego, mimo iż zżymamy się, widząc coroczne rozliczenie podatkowe i kwotę, jaką oddaliśmy do budżetu, musimy mieć świadomość, iż płacenie daniny na rzecz państwa jest niezbędne. Co to jest podatek dochodowy i jak go rozliczyć z urzędem skarbowym?

  1. Podatek dochodowy – co to jest?
  2. Deklaracja PIT-36 a forma opodatkowania
  3. PIT-36 – ulgi w deklaracji podatkowej
  4. PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Podatek dochodowy – co to jest?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tak zwany PIT, to świadczenie pieniężne, które musi dokonać osoba fizyczna bądź prawna na rzecz państwa. Może ono być różne, gdyż uzależnione jest zarówno od dochodów w danym roku, jak i obowiązujących stawek podatkowych. Dochód to nic innego, jak całkowity przychód, od którego należy odjąć koszty jego uzyskania. Natomiast stawka podatkowa w Polsce wynosi 17%, a po przekroczeniu rocznego dochodu wynoszącego 85528 złotych podatnik zapłaci 32%, jednak tylko od kwoty stanowiącej nadwyżkę dochodu powyżej tej kwoty. Podatnik może również uwzględnić przy obliczaniu należności dla państwa kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 1440 złotych. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą rozliczać się stosując stawkę liniową podatku, wynoszącą 19%.

Deklaracja PIT-36 a forma opodatkowania

To, w jaki sposób osiągamy przychody nie ma znaczenia dla wyboru odpowiedniej deklaracji PIT. Znacznie ważniejszy jest sposób opodatkowania, na jaki się zdecydowaliśmy. Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną według ogólnych zasad, powinni rozliczać się z odpowiednim urzędem skarbowym za pomocą formularza PIT-36. Formularz ten powinni wypełnić również ci, którzy prowadzą produkcję rolną w dziedzinach pozwalających na opodatkowanie według skali podatkowej, a także osoby osiągające dochody z najmu i dzierżawy. Zeznanie podatkowe za ubiegły rok powinno zostać złożone najpóźniej ostatniego dnia kwietnia w roku następującym po okresie rozliczeniowym. Obecnie osobiste wizyty w urzędzie skarbowym nie są już konieczne, gdyż coraz popularniejsze staje się rozliczenie z fiskusem przez internet, przy pomocy dedykowanego oprogramowania.

PIT-36 – ulgi w deklaracji podatkowej

Rozliczając swoje dochody nie można zapominać o tym, by uwzględnić w zeznaniu ulgi podatkowe. Dzięki temu danina na rzecz państwa może być znacznie mniejsza. Pod uwagę powinniśmy brać między innymi wspólne rozliczenie się z małżonkiem, oczywiście jeśli istnieje taka możliwość. Dodatkowo – w przypadku posiadania potomstwa – możemy odliczyć 1112 złotych na pierwsze dziecko, jednak rodziny wielodzietne mogą liczyć na znacznie większy zwrot podatku. Jeśli to my opłacamy rachunki za internet, powinniśmy odliczyć je od podatku, jednak w kwocie nie więcej niż 760 złotych (w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem kwota ta jest dwukrotnie wyższa). Często w deklarację wpisywane są też ulgi rehabilitacyjne oraz ulga z tytuły krwiodawstwa ( nie więcej niż 6% dochodu).

PIT-36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

W ubiegłym roku ponad 11 milionów Polaków rozliczyło się przez Internet. Rozwiązanie takie ma mnóstwo zalet – nie trzeba czekać w kolejkach, wypełnienie formularza jest proste i możemy to zrobić samodzielnie, a aplikacja, która nam do tego posłuży jest całkowicie darmowa. Korzystając z niej mamy pewność, iż do naszej dyspozycji dostaniemy aktualny formularz oraz zapewnione zostanie maksymalne bezpieczeństwo podczas przesyłania danych na serwery urzędu skarbowego. Dlatego warto zajrzeć na stronę: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 i skorzystać z możliwości, jakie daje nowoczesne oprogramowanie umożliwiające rozliczenie się z fiskusem.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top