Turystyka

Fort I Salis Soglio pod Przemyślem. Odbudowano mostek i nie tylko

Fort I Salis Soglio twierdza przemyśl

Dzięki dotacji Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego turyści mogą podziwiać odbudowany mostek w Fort I Salis Soglio pod Przemyślem.

W ramach tegorocznych prac konserwatorskich została wykonana również izolacja pionowa i pozioma murów fundamentowych wejściowej bramy. Prace przy zabytkowej bramie trwają nieprzerwalnie od 2016 roku. Odsłonięto m.in. fragmenty przysypanej ziemią oryginalnej, kamiennej drogi dojazdowej do Fortu I Salis Soglio oraz udrożniono kanały burzowe.

Jak zapewnia Karolina Marciniak kierownik biura Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl to nie koniec prac remontowych: „Została wykonana dokumentacja projektowa, która zakłada rekonstrukcję murów i strzelnic. Chcemy dokończyć prace konserwacyjne bramy, poddać konserwacji nawierzchnię placu dziedzińca i drogi dojazdowej do fortu I Salis Soglio”.

Całkowity koszt prac został wyceniony na kwotę w wysokości 1,5 mln zł. Związek Gmin Fortecznych wystąpił już z odpowiednim wnioskiem o dotację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W najbliższych dniach taki wniosek zostanie również skierowany do Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, a w lutym 2022 roku do Marszałka Województwa Podkarpackiego.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top