News

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Przemyślu rosyjskiego agenta GRU

agent gru rosja szpieg przemyśl

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w Przemyślu obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego pod zarzutem szpiegostwa.

Do zatrzymania doszło w nocy z 27 na 28 lutego. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Zatrzymany przebywał na terenie naszego regionu przez kilka dni.

W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju – dodał Stanisław Żaryn.

Przed zatrzymaniem przez ABW planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności.

Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom – zaznaczył Żaryn.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top