News

Galerie handlowe i sklepy będą otwarte. Uczniowie nie wrócą do szkół. Co poza tym?

zmiany obostrzenia galerie handlowe szkoła uczniowie restauracja

Galerie handlowe i sklepy meblowe zostaną otwarte od przyszłej soboty, 28 listopada, w najwyższym reżimie sanitarnym. Restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Także uczniowie przed świętami nie wrócą do nauki stacjonarnej, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej. Doprecyzował, że chodzi o otwarcie także galerii handlowych i sklepów meblowych.

Z kolei restauracje, puby, placówki gastronomiczne, podobnie jak siłownie i kluby fitness, zostaną zamknięte w okresie przedświątecznym do 27 grudnia.

Na razie uczniowie nie wrócą do nauki stacjonarnej.

„Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane między 4-17 stycznia. Ferie, które były rozłożone na różne województwa, żeby ruch w gospodarce był jak największy muszą być skumulowane, żeby ten ruch był jak najmniejszy” – powiedział premier.

Apelował, żeby mobilność w najbliższych tygodniach była jak najmniejsza, a także, by święta spędzać w gronie osób wspólnie mieszkających, bez przemieszczania się między miastami.

„Jeżeli zostaniemy w domach, około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dawki szczepionki, musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy” – podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że w tej chwili jesteśmy na etapie nazwanym „bezpiecznikiem, czyli hamulcem bezpieczeństwa”.

Przed dwoma tygodniami wprowadzono dodatkowe obostrzenia w handlu (zamknięcie galerii handlowych, ograniczenie limitu osób w małych sklepach do 1 osoby na 10 m2), turystyce (hotele mogą obsługiwać wyłącznie klientów odbywających podróże służbowe), rozrywce (zamknięcie kin, teatrów galerii).

Od kilku tygodni ograniczenia dotykają branży gastronomicznej, fitness, organizatorów imprez, kongresów i konferencji.

Jeżeli liczba nowych, potwierdzonych przypadków COVID-19 w ciągu 7 dni w skali kraju będzie na granicy 70-75 na 100 tys. osób, zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju, to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli będzie większa niż 10, a mniejsza niż 25 – to powrotu do stref żółtych.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 464 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowały w Polsce 819 262 osoby. Według danych resortu na wczoraj rano, 408 567 osób było objętych kwarantanną, 23 153 – nadzorem epidemiologicznym. Hospitalizowane były 22 643 osoby (na 37 558 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 2 135 respiratorów (na 2 936 dostępnych w szpitalach). Dotychczas zmarły 12 714 osoby.

(ISBnews)

Rząd apeluje o redukcję kontaktów w okresie świąt Bożego Narodzenia, pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wsparcie dla branż, które szczególnie ucierpią z tego powodu.

„Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy nad takimi rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Już teraz apeluję, by nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych, również w Polsce” – powiedział premier Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej.

Premier poinformował także, że szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia, natomiast ferie zimowe zostaną skumulowane w całym kraju w dniach 4-17 stycznia 2021 roku, żeby ograniczyć wyjazdy.

„Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, żeby ruch w turystyce i gospodarce był jak największy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, żeby ten ruch był jak najmniejszy, żeby mobilność była jak najmniejsza” – powiedział.

Poinformował, że rząd już zaproponował szeroki pakiet wsparcia branż, wśród nich dla branż turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, które są najbardziej poturbowane przez drugą falę koronawirusa.

„O te branże szczególnie zadbamy” – powiedział Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że rząd przygotowuje kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm

„Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, ponieważ wymagają notyfikacji” – powiedział Gowin.

Jak dodał, chodzi o takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK, przy czym rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju.

„Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii” – powiedział Gowin.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, działalność związana z kulturą czy np. siłownie, kluby fitness.

Rząd zdecydował, że od 28 listopada otworzy sklepy i usługi w galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną m.in. branża gastronomiczna, kina, teatry, siłownie i kluby fitness. (PAP Biznes)

Niedzielski: restrykcje uzależnione od liczby zakażeń; jeszcze w sobotę rozporządzenia w tej sprawie

Przedstawione zasady dot. sytuacji epidemicznej jeszcze w sobotę zostaną opublikowane jako projekty rozporządzeń; zaprezentujemy pakiet rozporządzeń zawierający regulacje dla sytuacji, w której będzie możliwy powrót do stref czerwonych, strefy żółtej, a nawet do strefy zielonej – mówił szef MZ Adam Niedzielski. Ze słów ministra wynika, że poluzowanie obecnych restrykcji będzie możliwe, jeśli 7-dniowa średnia liczby zachorowań spadnie poniżej 19 tys.

„Przewidywalność i przejrzystość, to są dwa kryteria, które przyświecały nam przy opracowaniu planu i przedstawienia go dzisiaj. Chodzi o to, żeby nie zaskakiwać, żeby pokazywać dłuższą perspektywę. Chodzi o to, aby plany był przewidywalne, komunikowane i przejrzyste” – wskazywał podczas sobotniej konferencji prasowej – z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego – minister zdrowia.

Jak poinformował Niedzielski jeśli średnia liczba zachorowań z 7 dni spadnie poniżej 19 tys. to nastąpi powrót do restrykcji, jak w strefach czerwonych. Jeśli średnia 7-dniowa spadnie poniżej 10 tys., obowiązywać będą regulacje dla stref żółtych, a po spadku średniej poniżej 4 tys., staniemy się strefą zieloną. Jednocześnie Niedzielski zaznaczył, że po przekroczeniu przez średnią poziomu 27 tys. zachorowań, wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna.

Jak dodał, dlatego prezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego plan na najbliższe trzy tygodnie zawiera klarowne zasady, które – jak zapowiedział – jeszcze w sobotę zostaną opublikowane w formie projektów rozporządzeń. „Nie tylko w tym zakresie, bo również zaprezentujemy cały pakiet rozporządzeń, który zawiera regulacje dla sytuacji, w której będzie ewentualny powrót do stref czerwonych, do strefy żółtej, a nawet do strefy zielonej” – zaznaczył.

„Prezentujemy zatem kompleksowy zestaw instrumentów regulacyjnych, który zawiera wszystkie szczegóły, wszystkie kategorie regulacji, które będą wprowadzane w zależności od rozwoju pandemii” – dodał Niedzielski.

Minister zwrócił uwagę, że to co jest najważniejsze oprócz wprowadzenia tej przewidywalności i przejrzystości, to to, że są to „plany warunkowe”. „Plany warunkowe, które zależą od liczby zachorowań” – wyjaśnił. (PAP)

Ze względu na przedłużenie terminu nauki zdalnej dla dzieci, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany na dotychczasowych zasadach, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same, jak w marcu kwietniu, maju i czerwcu. A więc osoby, które mają dzieci w wieku takim, który uprawnia do pobierania tego zasiłku, znają te zasady” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że „jeżeli jest sytuacja taka, że dzieci do szkoły […] nie chodzą, to ten zasiłek opiekuńczy przecież jest świadczony dla osób uprawnionych”.

Wcześniej premier poinformował, że nauka zdalna zostanie przedłużona do 24 grudnia, ale następnie od 4 do 17 stycznia uczniowie wszystkich szkół udadzą się na ferie.

Zgodnie z obecnymi regulacjami, dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 ze względu na przejście na naukę zdalną dzieci z klas I-III przysługuje do 29 listopada.

Zasiłek przysługuje:

– rodzicom dzieci do lat 8,

– ubezpieczonym rodzicom dzieci:

– do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;

– do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

– do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;

– ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Nie jest on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top