Biznes

Gazociąg Polska-Słowacja jest gotowy do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji

gazociąg polska słowacja gazowy interkonektor

Strachocina. Gazowy interkonektor (Gazociąg Polska-Słowacja) jest gotowy do rozpoczęcia od soboty komercyjnej eksploatacji – poinformował w piątek na swoich stronach internetowych słowacki operator Eustream.

Łączna długość gazociągu wynosi 164 km.

Gazociąg został oficjalnie uruchomiony przez premiera Słowacji Eduarda Hegera i polskiego szefa rządu Mateusza Morawieckim pod koniec sierpnia br. w Strachocinie. Po zakończeniu wszystkich procedur administracyjnych pełna eksploatacja będzie możliwa od 12 listopada.

Po stronie polskiej rurociąg ma długość 61,3 km (Strachocina – granica). Długość części słowackiej wynosi 103 km od granicy państwa do stacji kompresorowej Velke Kapuszany.

gazociąg polska słowacja strachocina

Grafika: Gaz-System

Znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego UE potwierdza jego wielokrotne umieszczanie na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), wydawanej przez Komisję Europejską od 2013 roku – podkreśliła słowacka agencja TASR.

Dzięki temu połączeniu gazowemu Polska uzyskała infrastrukturalny dostęp do źródeł gazu zlokalizowanych w krajach Europy Południowej, Afryki Północnej oraz obszaru Kaukazu. Słowacja natomiast uzyskała dostęp do norweskiego gazu z Baltic Pipe oraz terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top