Inwestycje

GDDKiA: 113 dużych kontraktów realizowanych przez 26 wykonawców

budowa droga 2022 jakie ekspresowa

Obecnie 26 głównych wykonawców, samodzielnych lub działających w ramach konsorcjum, realizuje 113 dużych kontraktów – poinformowała w piątkowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Dodano, że do GDDKiA zgłoszono 9 tys. 322 umowy z 3 tys. 549 podwykonawcami oraz dalszymi podwykonawcami robót budowlanych, usług i dostaw.

Jak przypomina GDDKiA wykonawca musi dokonać zapłaty na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców (PUD) za wykonane i odebrane prace, aby otrzymać własne wynagrodzenie; udokumentowana praca opłacona może być przez wykonawcę lub bezpośrednio przez GDDKiA. W kwestiach spornych należności czekają w depozycie sądowym na rozstrzygnięcie sporu pomiędzy wykonawcą i PUD.

„GDDKiA ma jasno określone zasady współpracy oraz narzędzia wspierające i jednakowe konsekwencje wobec braku realizowania zapisów kontraktowych. Przy tak dużej liczbie kontraktów oraz zgłoszonych PUD zdarzają się sytuacje problematyczne. W takich sytuacjach posiadamy odpowiednie narzędzia i mechanizmy, które zabezpieczają interes PUD” – zapewnia dyrekcja.

Jak poinformowała GDDKiA, podczas realizacji zadań z perspektywy 2014-2020 dyrekcja, uznając ponad 1800 zgłoszeń, wypłaciła bezpośrednio podwykonawcom ponad 562 mln zł. Ponadto w przypadku blisko 1100 wniosków, po interwencji GDDKiA, wykonawcy dokonali wypłat na rzecz PUD w kwocie ponad 353 mln zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top