News

Gowin: Będziemy zdolni do bardzo szerokiego luzowania restrykcji od maja

Gowin: Będziemy zdolni do bardzo szerokiego luzowania restrykcji od maja 1
fot. archiwum

Akcja szczepień wkrótce powinna tak przyspieszyć, że można liczyć na to, iż od maja będziemy zdolni do „bardzo szerokiego luzowania” restrykcji sanitarnych, uważa wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

„Moje ministerstwo podejmuje szereg działań, żeby przygotować polską gospodarkę do jak najszybszego restartu w momencie szybko się zbliżającym – czyli ustąpienia pandemii, choć nie mówię, że zaniku. Ale akcja szczepień, z którą wiążę ogromne nadzieje, wkrótce powinna tak przyspieszyć, że sądzę, że już od maja będziemy zdolni do bardzo szerokiego luzowania restrykcji sanitarnych” – powiedział Gowin podczas 10. edycji konferencji LSE Polish Economic Forum.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że rząd będzie rozważał luzowanie obostrzeń, gdy średnia dzienna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 30. Dzień wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że obecnie kształtuje się na poziomie 53.

Wcześniej w kwietniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys szacował, że jeżeli obostrzenia nałożone w związku z III falą pandemii koronawirusa zostałyby poluzowane w maju-czerwcu, to wówczas już II kw. przyniesie silne odbicie gospodarcze.

Do 25 kwietnia przedłużono obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, muzeów, a także zamkniętych obiektów sportowych. Obostrzenia dot. hoteli i miejsc noclegowych mają obowiązywać do 3 maja. Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym.

Dodatkowo ograniczona została liczba osób w placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały co do zasady żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top