Poradnik

Handel akcjami – wskazówki dla początkujących

akcje konto maklerskie saxo

Handel akcjami, w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów inwestowania, jest dostępny właściwie dla każdego. Nie wymaga dużego kapitału (pierwsze inwestycje zlecicie, mając na koncie nawet kilkaset złotych), a niezbędną wiedzę można zdobyć dzięki ogólnie dostępnym materiałom. Niestety ma też słabsze strony. W tym miejscu należy wspomnieć przede wszystkim o ryzyku związanym z każdą inwestycją. Sposobem na jego zmniejszenie jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz stałe podnoszenie swoich kwalifikacji.

Po pierwsze: załóż konto maklerskie i wpłać pieniądze

Handel akcjami nie będzie możliwy bez konta maklerskiego. Możesz założyć je zarówno w banku komercyjnym, jak i inwestycyjnym. Ofert jest naprawdę wiele. Przy wyborze tej najlepszej zwróć uwagę przede wszystkim na koszty prowadzenia rachunku oraz prowizje. Duże znaczenie ma też dostęp do różnych rynków. Korzystając z oferty dobrych brokerów, możesz inwestować nie tylko w akcje, ale też w kryptowaluty, waluty, surowce, fundusze, obligacje i inne aktywa. Poza tym warto dowiedzieć się, jak wygląda proces wpłaty i wypłaty środków – powinien on być jak najprostszy i najszybszy.

Po drugie: odpowiednio dobieraj spółki, w które zainwestujesz

Dobór kupowanych akcji to jeden z czynników w największym stopniu decydujących o powodzeniu inwestycji. Oczywiście żaden inwestor nie zdradzi sekretów budowy skutecznej strategii, ale najważniejsze zasady są ogólnie znane. Chodzi o:

  • wybór odpowiedniej branży: spółki, których akcje kupujesz, powinny działać w znanych ci branżach – dzięki temu łatwiej ci będzie prognozować przyszłe wydarzenia;
  • korzystanie ze wsparcia: zwłaszcza na początku swojej przygody z giełdą warto kierować się poradami ekspertów dotyczącymi aktualnej sytuacji na rynkach – są one dostępne np. w ramach platform transakcyjnych dobrych brokerów;
  • stosowanie analizy i śledzenie trendów;
  • stawianie na „pewniaków”: wiele spółek od lat notuje stałe wzrostu – zwłaszcza w długoterminowej perspektywie. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw notowanych na amerykańskich giełdach – np. Apple, Disney, Amazon czy Visa. Inwestowanie w ich akcje to bezpieczne i proste rozwiązanie dla początkujących.

Po trzecie: skutecznie zarządzaj ryzykiem

O zarządzaniu ryzykiem w kontekście inwestowania na giełdzie można powiedzieć naprawdę wiele. Jego najważniejsze aspekty to trzymanie się strategii (zamiast kupowania i sprzedawania akcji pod wpływem emocji), stosowanie zleceń stop-loss, dywersyfikacja portfela (nieinwestowanie w akcje jednej spółki lub przedsiębiorstw z tego samego sektora) oraz ustalenie maksymalnej kwoty, która można być jednorazowo wykorzystana do inwestycji.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top