News

Horban: Jest szansa, że spędzimy Święta Wielkanocne w „warunkach półlockdownu”

liczba zakażeń święta wielkanocne lockdown
fot. gov.pl (archiwum)

W tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie; podążamy ścieżką, którą przeszły kraje leżące na zachód od nas – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przyznał, że sytuacja nie jest dobra, ale pełny lockdown nie udałby się.

Horban mówił w środę w radiowej „Trójce”, że w walce z pandemią rząd „radzi sobie na tyle, na ile może radzić sobie w tej sytuacji”. „Spodziewaliśmy się trzeciej fali, niestety nadeszła i nie wiemy, jaka ona będzie” – zaznaczył.

Mówił, że jej przebieg będzie zależał od samego wirusa, zachowania ludzi oraz dostępności szczepionki.

W kontekście obostrzeń mówił, że pełny lockdown nie uda się z trzech powodów – nie można zamknąć wszystkich zamknąć granic, trudno zamknąć gospodarkę, bo ledwo „zipie”, a także trudno wszystkich zamknąć znowu w domach. Horban mówił, że to, co można zrobić to uprawianie polityki zmniejszenia szkód.

Horban podkreślił, że do końca tego tygodnia wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni. „Zaczynamy szczepić ludzi starszych, bo cały czas Rada Medyczna i medycy upierają się przy swojej koncepcji słusznej oczywiście, że należy szczepić przede wszystkim te osoby, które są zagrożone śmiercią i chorobą” – podkreślił Horban.

Mówił też, że jest szansa, że spędzimy Święta Wielkanocne w „warunkach półlockdownu, a nie całego lockdownu”. „Nie potrafię powiedzieć jak to będzie wyglądało, ale na pewno nie będą to normalne święta jeszcze” – podkreślił Horban.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top