Biznes

HSW przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji zdalnie sterowanych systemów wieżowych

hsw wieża zssw-30 borsuk rosomak huta stalowa wola

Huta Stalowa Wola (HSW) przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji seryjnej zdalnie sterowanych systemów wieżowych kal. 30 mm, które będą stosowane w wozach bojowych – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

W wieże ZSSW-30 mają być w najbliższych latach wyposażane kołowe transportery opancerzone Rosomak i nowe, opracowywane w HSW, pływające gąsienicowe bojowe wozy piechoty Borsuk. Nowe systemy wieżowe wykorzystują krajowy system kierowania ogniem, działający z funkcją hunter-killer (umożliwiającą dowódcy i działonowemu niezależne śledzenie dwóch różnych celów w tym samym czasie). System kierowania ogniem został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics.

ZSSW-30, owoc współpracy przemysłu państwowego z prywatnym, to jeden z naszych najważniejszych produktów, którego wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przewidujemy w najbliższym czasie” – powiedział prezes PGS Sebastian Chwałek, cytowany w komunikacie PGZ. „Potrzeby wojska na wieże ZSSW-30 są znaczące i obejmują nie tylko jednostki operujące kołowymi transporterami opancerzonymi, ale także w dalszej kolejności nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk, który aktualnie przygotowujemy do produkcji przedseryjnej” – dodał.

PGZ podkreśliła, że aby przyśpieszyć proces produkcyjny, HSW „rozpoczęła budowanie łańcuchów dostaw kluczowych komponentów oraz podzespołów”. „Wystosowano m.in. zamówienie na partię armat Bushmaster Mk 44 do producenta tego rozwiązania – firmy Northrop Grumman. Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze do ustanowienia potencjału serwisowo-produkcyjnego, który pozwoli produkować sprzęt w ilościach wymaganych przez zamawiającego, w tym z udziałem polonizacji niektórych komponentów” – zaznaczyła Grupa.

„Już dzisiaj jesteśmy gotowi na produkcję polskich komponentów istotnych z punktu widzenia ZSSW-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej” – powiedział prezes HSW Bartłomiej Zając. „To wszystko zapewni zarówno wykonawcy, jak i przede wszystkim Ministerstwu Obrony Narodowej bezpieczeństwo dostaw systemu, również w wersji dla NBPWP Borsuk” – dodał.

ZSSW-30 jest uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

W projekcie uczestniczą dostawcy z PGZ, w tym PCO S.A., odpowiadające za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. dostarczające uzbrojenie pomocnicze i spółka Rosomak z Siemianowic, zaangażowana w przygotowanie wozu do integracji z bezzałogową wieżą. Wśród dostawców są także inne polskie przedsiębiorstwa.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top