Biznes

Huta Stalowa Wola (HSW) będzie serwisować armatohaubice K9

hsw armatohaubica k9 serwis

Podpisana dzisiaj umowa między PGZ a Hanwha Aerospace z Korei Południowej umożliwi transfer technologii i serwis armatohaubic K9 w polskiej Hucie Stalowa Wola (HSW).

Prezes PGZ Krzysztof Trofiniak oraz wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Paweł Bejda, podkreślili znaczenie tej współpracy dla rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz dla potencjalnego serwisu armatohaubic K9 w Polsce.

Umowa otwiera drogę do transferu technologii koniecznych do serwisu i napraw kupowanych przez Wojsko Polskie armatohaubic K9. Planuje się także dążenie do coraz większej polonizacji K9, włącznie z produkcją kolejnych egzemplarzy w Polsce.

Huta Stalowa Wola (HSW) posiada już odpowiednią wiedzę związaną z podwoziami K9, analogicznymi do tych wykorzystywanych przez polskie armatohaubice Krab.

Wiceszef MON, Paweł Bejda, wyraził nadzieję, że Polska stanie się hubem remontowo-serwisowym dla koreańskiego sprzętu wojskowego w Europie. Partnerstwo z Koreą Południową obejmuje nie tylko jednorazowe zakupy, ale także transfer technologii i polonizację sprzętu.

Obecne umowy przewidują pozyskanie 218 armatohaubic w wersji K9A1 oraz 146 spolonizowanych K9PL. Pierwsza umowa na koreańskie armatohaubice została podpisana w 2022 roku, a druga umowa, zawarta w grudniu tego samego roku, obejmuje dostawę dodatkowych haubic.

Armatohaubica K9A1 to nowoczesny pojazd wyposażony w armatę kalibru 55 mm, umożliwiający prowadzenie ognia na duże odległości. Wersja K9A1 wprowadza szereg usprawnień, między innymi zwiększenie skuteczności ognia, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi.

Dodatkowo, haubice K9A1 wyposażane są w polskie systemy łączności oraz system zarządzania walką TOPAZ.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top