Biznes

Huta Stalowa Wola i czeska Tatra Export chcą produkować pojazd 4×4

hsw huta stalowa wola tatra export pojazd 4x4 targi kielce porozumienie
fot. HSW

Porozumienie w sprawie uruchomienia w Polsce produkcji pojazdu 4X4, który będzie można oferować także na eksport, podpisały we wtorek Huta Stalowa Wola i czeska spółka Tatra Export – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi HSW.

„Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) podpisała umowę o współpracy z czeską spółką Tatra Export S.R.O (Tatra). Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie oraz dostawa gotowego pojazdu w układzie 4×4 wraz z kompletną dokumentacją techniczną umożliwiającego produkcję pojazdu w Polsce” – poinformowała PGZ.

Umowę podpisano we wtorek na targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Porozumienie dotyczy pojazdu z napędem 4×4; pojazd ma być oferowany polskiemu wojsku „w szeregu programów i projektów, w których uczestniczą przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej”.

Jak poinformowała PGZ „docelowo pojazd został pozyskany w celu poszerzenia oferty podwozi do wozów dowodzenia i innych specjalistycznych zabudów, wymagających zastosowania zaawansowanego nośnika 4×4 m.in. dla Wojsk Rakietowych i Artylerii”.

Umowa umożliwia również oferowanie pojazdu na rynki trzecie.

„Naszą specjalizacją jest produkcja systemów artyleryjskich. Wypracowaliśmy w tym segmencie strategię oferowania zamawiającemu kompletnych modułów ogniowych, które tworzymy we współpracy ze spółkami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej PGZ, jak i przemysłem prywatnym, jak Grupa WB” – powiedział prezes HSW Bartłomiej Zając.

„Pozyskanie praw do produkcji pojazdu 4×4 w Polsce znacznie rozszerza nasze możliwości dostarczenia Siłom Zbrojnym RP rozwiązań skrojonych pod ich potrzeby w programach artyleryjskich i nie tylko” – dodał.

Kamila Piech

Według PGZ uruchomienie produkcji pojazdu 4×4 przez pozwoli jej rozszerzyć ofertę dla polskich sił zbrojnych o wozy wysokiej mobilności do transportu sprzętu i ludzi. Pojazd ma być uniwersalną bazą wielu wersji specjalistycznych przeznaczonych dla wszystkich rodzajów wojsk.

PGZ skupia ponad 50 spółek przemysłu obronnego – zakładów produkcyjnych, serwisowych i ośrodków badawczych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top