News

Ignacy Łukasiewicz bohaterem muralu na ścianie jednego z budynków Politechniki Rzeszowskiej

mural łukasiewicz politechnika rzeszowska prz
fot. Politechnika Rzeszowska

Rzeszów/Politechnika Rzeszowska. Mural przedstawia postać Ignacego Łukasiewicza trzymającego w dłoni lampę naftową. Znajduje się na budynku „J” Politechniki Rzeszowskiej.

Ma to związek z 200. rocznicą urodzin wynalazcy.

Ignacy Łukasiewicz m.in. wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, drogi i mosty. Stał na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Mural przy ulicy Podkarpackiej 1 jest dobrze widoczny o każdej porze dnia. W ręce Łukasiewicza znajduje się lampa naftowa, która po zmroku świeci na czerwono.

Był to człowiek wielu pasji. Poświęcił swój czas i majątek dla ludzi, którzy go otaczali, biednych mieszkańców ówczesnej Galicji – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik.

Od takich zdolnych ludzi zaczyna się rozwój i tworzy się przyszłość – podkreślała obecna na dzisiejszej uroczystości Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki.

Ignacy Łukasiewicz jest patronem Politechniki Rzeszowskiej.

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca”, który ogłosiła Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.

Wykonawcą malowidła, inspirowanego pracą Przemysława Śliwki, została firma MIX-ART Mural z Krasnej koło Krosna.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top