Inwestycje

II etap obwodnicy Sanoka. Przetarg na wykonanie Koncepcji Programowej

sanok obwodnica II etap drugi przetarg wykonanie koncepcja programowa program 100 obwodnic

Rzeszowski oddział GDDKiA ogłosił przetarg na wykonanie Koncepcji Programowej dla budowy II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28.

Jak poinformował PAP w piątek Bartosz Wysocki z oddziału GDDKiA w Rzeszowie, obwodnica Sanoka jest drugą podkarpacką inwestycją realizowana z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, na przygotowanie której rozpoczyna się postępowanie przetargowe.

Pierwszą inwestycją z tego programu była obwodnica Kolbuszowej.

Ogłoszony przetarg dotyczy wykonania Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla II etapu obwodnicy Sanoka. Inwestycja będzie częścią drogi krajowej nr 28, która biegnie od miejscowości Zator do przejścia granicznego w Medyce.

Jak podkreślił Wysocki, inwestycja posiada już decyzję środowiskową.

„Koncepcja Programowa doprecyzuje wypracowane dotychczas przez GDDKiA założenia projektowe i przedstawi wariantowe rozwiązania obiektów drogowych i inżynierskich. Po jej przygotowaniu GDDKiA podejmie decyzje co do rozwiązań projektowych i technologii budowy. Dokument uściśli również zakres rzeczowy i finansowy inwestycji” – zaznaczył.

Przyszła obwodnica będzie miała ok. 3 km długości, w jej ramach powstaną też m.in. dwa mosty.

I etap obwodnicy Sanoka został oddany pod koniec stycznia br. i pozwolił na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta w kierunku przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. Budowa II etapu spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla i przejścia granicznego w Medyce.

(PAP)

Cel inwestycji

Istniejący odcinek drogi krajowej nr 28 na terenie miasta Sanoka biegnie przez obszary zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Oddanie do ruchu 30 stycznia 2020 r. I etapu obwodnicy Sanoka pozwoliło na wprowadzenie ruchu tranzytowego na DK28 z kierunku Krosna do DK84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko – Smolnica.  Budowa II etapu (dł. ok. 3 km) spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa poprawi dostępność komunikacyjną i ułatwi wyjazd w kierunku Przemyśla i dalej przejścia granicznego w Medyce i Korczowej łączących Unię Europejską z Ukrainą.

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

źródło: GDDKiA

sanok obwodnica II etap drugi przetarg wykonanie koncepcja programowa program 100 obwodnic

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top