Poradnik

Jak być bezpiecznym w internecie? 10 podstawowych zasad

bezpieczeństwo internet jak zadbać co robić

Internet to bogate źródło informacji i rozrywki, przestrzeń wirtualnych spotkań, a dla niektórych również miejsce pracy lub nauki. Trudno przecenić zalety dostępu do sieci, jednak należy również zdawać sobie sprawę ze związanych z tym zagrożeń. Jak być bezpiecznym w internecie? Poznaj 10 kluczowych zasad cyberbezpieczeństwa.

Czego bać się w sieci? Główne zagrożenia związane z obecnością w internecie

Problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa zmieniają się w czasie. Najbardziej narażeni są zazwyczaj bardzo młodzi ludzie, a także osoby starsze, które nie zawsze zdają sobie sprawę z możliwych zagrożeń. Trzy najczęściej występujące z nich to:

  • phishing – próba wyłudzenia danych osobowych lub związanych z dostępem do kont (np. bankowych) użytkownika. Cyberprzestępcy dokonują phishingu różnymi metodami, często podszywając się pod różne instytucje, takie jak urzędy czy operatorzy sieci komórkowych;
  • SPAM – przesyłane losowo wiadomości, zwykle mające charakter reklamowy, w których treści mogą znajdować się linki do niebezpiecznych stron internetowych;
  • malware – złośliwe oprogramowanie, którego działanie jest nakierowane na wywołanie szkód po stronie użytkownika. Może m.in. blokować dostęp do komputera, usuwać pliki, otwierać niechciane okna (np. z reklamami) czy śledzić Twoją aktywność w sieci. Niektóre „robaki internetowe” są również przystosowane do dokonywania kradzieży danych, np. poprzez rejestrowanie naciśnięć klawiszy czy automatyczne wykonywanie zrzutów ekranu.

10 zasad zachowywania bezpieczeństwa w internecie

Zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz swoim najbliższym jest pierwszym i najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed Tobą, gdy podłączasz swoje urządzenie do sieci. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zasad, które mogą Ci pomóc w uchronieniu się przed zostaniem ofiarą hakerów lub internetowych oszustów.

Instalacja oprogramowania antywirusowego

To podstawa bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Dobry „antywirus” nie musi być programem płatnym. Ważne, aby miał dobre opinie i pochodził ze sprawdzonego źródła.

Regularne aktualizowanie systemu i programów antywirusowych

Zapora systemu operacyjnego oraz ochrona antywirusowa działają prawidłowo tylko wówczas, gdy oprogramowanie ma kompletną bazę danych. Zwykle aktualizacja dokonuje się automatycznie, ale wymaga ponownego uruchomienia komputera.

Problemem niezwiązanym bezpośrednio z bezpieczeństwem w sieci, ale jednak istotnym z punktu widzenia użytkownika, jest jakość odbieranego internetu. Jeżeli w Twoim domu sygnał nie jest jednolity, wypróbuj wzmacniacz sygnału wi-fi, który umożliwia równomierne rozprowadzenie go po pomieszczeniach. Dzięki temu zyskasz pewność, że przesył danych nie zostanie przerwany akurat w momencie, gdy aktualizacja programu antywirusowego będzie w toku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na https://www.upc.pl/internet/poznaj/wzmacniacz-wifi.

Chronienie swoich danych i wizerunku

Cyberprzestępcy dokonujący phishingu mogą próbować wyłudzić Twoje dane na wiele sposobów. Zachowywanie czujności jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Pamiętaj, aby nie podawać nikomu danych do logowania na swoje internetowe konta. Nie dziel się także tzw. danymi wrażliwymi, takimi jak Twój PESEL, adres zamieszkania czy numer paszportu.

Ustawianie trudnych do złamania haseł

Hakerzy dysponują programami komputerowymi, które przechwycają i dekodują hasła bezpieczeństwa do skrzynek pocztowych czy kont na portalach społecznościowych. Pamiętaj, aby w każdym z takich miejsc ustawić inne hasło i każde z nich regularnie zmieniać na nowe. Najsilniejsze hasła składają się z co najmniej 8 znaków, zawierają wielkie i małe litery, cyfry oraz tzw. znaki specjalne.

Wielostopniowa weryfikacja tożsamości

To kolejny skuteczny sposób ochrony przed kradzieżą danych. Wiele poczt internetowych czy portali społecznościowych umożliwia dwustopniową weryfikację. Działa np. w ten sposób, że po wpisaniu w odpowiednie pola loginu i hasła system wysyła kod weryfikacyjny na telefon użytkownika. Potwierdzenie tożsamości może też się odbywać za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub konta na powiązanym portalu.

Weryfikowanie informacji znalezionych w sieci

Internet jest bogatym źródłem wiedzy, ale również niezmierzonym oceanem fake newsów. Aby odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych, staraj się czerpać je równocześnie z wielu miejsc, przy czym wybieraj takie, które mają potwierdzoną wiarygodność. Niektóre portale mają już długą historię lub są powiązane z instytucjami, które istnieją i są poważane również w świecie rzeczywistym. Unikaj czerpania informacji ze stron internetowych, które istnieją od niedawna lub są zarządzane przez osoby, które nie ujawniają swoich danych (np. podpisują się wyłącznie nickami).

Pobieranie plików tylko z wiarygodnych źródeł

Pamiętaj, że wraz z pożądanym plikiem czy programem możesz ściągnąć na swój komputer również niebezpiecznego wirusa. Aby tego uniknąć, pobieraj wtyczki do instalowania programów ze stron, które są znane i funkcjonują w sieci od dawna. Jeżeli dany program czy plik jest płatny, uzyskaj go z legalnego (a przez to bezpiecznego) źródła, uiszczając stosowną kwotę.

Nieklikanie w linki, które znajdują się w wiadomościach

Trudno całkowicie uniknąć wiadomości typu SPAM. Jeżeli nie znasz nadawcy danego maila, staraj się nie klikać linków, przycisków czy banerów, które znajdują się w jego treści. Często przekierowują one do stron, które mogą być niebezpieczne dla Twojego komputera.

Zasłanianie kamery

Dotyczy to zarówno kamery w laptopie, jak i tablecie czy smartfonie. Hakerzy internetowi posługują się oprogramowaniem, które umożliwia zdalną obsługę narzędzi rejestrujących w zainfekowanych wirusami urządzeniach. Aby uchronić się przed byciem śledzonym w taki sposób, zasłoń oko kamery, np. taśmą izolacyjną lub kup specjalną nakładkę, która umożliwia odsłanianie i zasłanianie narzędzia na życzenie.

Weryfikacja dostawców usług internetowych

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić zakupy online, czy też skorzystać np. z platformy streamingowej, pamiętaj, że nie wszyscy dostawcy usług mają dobre zamiary. Łatwo paść ofiarą oszustwa i stracić pieniądze lub pozwolić na wyłudzenie swoich danych. Aby się od tego uchronić, zapoznaj się z opiniami na temat danego przedsiębiorcy, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jego oferty. Jeżeli dokonujesz zakupu, dowiedz się, czy firma sprzedająca dany towar online jest zarejestrowana w Polsce.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top