Poradnik

Jak długo trzeba czekać na odszkodowanie po wypadku?

ubezpieczenie oc ac odszkodowanie

Zgłosiłeś szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego i zastanawiasz się, w jakim czasie otrzymasz pieniądze? Z naszego artykułu dowiesz się, ile czasu możesz czekać na wypłatę odszkodowania z polisy OC oraz AC.

Uszkodzony samochód to duża niedogodność, dlatego też jego naprawa po wypadku powinna rozpocząć się jak najszybciej. Z tego względu prawo przewiduje terminy, w jakich ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie.

Jak długo trzeba czekać na odszkodowanie z OC sprawcy?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC termin wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej zapisany jest w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Artykuł 14 mówi, że powinno ono zostać wypłacone w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Jeżeli w okresie tym nie ma możliwości wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku, to ubezpieczyciel ma kolejne 14 dni na dokonanie przelewu od dnia, w którym możliwe było wyjaśnienie okoliczności uniemożliwiających wypłatę w 30 dni. Odszkodowanie musi być wypłacone maksymalnie w ciągu 90 dni, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

Po jakim czasie otrzymasz odszkodowanie z polisy AC?

W przypadku nieobowiązkowych polis, takich jak AutoCasco, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą kierować się wytycznymi zapisanymi w artykule 817 Kodeksu cywilnego. Obliguje on ubezpieczyciela do wypłaty ubezpieczenia z polisy AC w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody. W praktyce, jeżeli, ustalenie wysokości należnego odszkodowania jest proste, zostanie ono wypłacone wcześniej. Tak jest na przykład w LINK4.

Oczywiście, jeżeli sprawa okaże się skomplikowana, ubezpieczyciel może termin wypłaty wydłużyć. Po przekroczeniu 30 dni ma on 14 dni od momentu ustalenia okoliczności wypadku na przelanie odszkodowania na konto ubezpieczonego. Jednak w przypadku AC są to dość rzadkie przypadki, dlatego termin 30 dni jest w pełni wystarczający.

Jak zgłosić szkodę

Zgłoszenie szkody jest ważne, gdyż to od tego momentu liczony jest czas, w jakim ubezpieczyciel musi dokonać wypłaty ubezpieczenia. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dokonać zgłoszenia uszkodzenia auta. W LINK4 jest to bardzo proste. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 444 44 44, a nasz konsultant podczas rozmowy zbierze potrzebne informacje. Wybierze on też odpowiednią ścieżkę do likwidacji szkody. Otrzymasz także numer zgłoszenia.

Następnie prześlij do nas dokumenty, o które prosił konsultant przez formularz dostępny na stronie https://www.link4.pl/strefa-klienta-link4/wyslij-dokumenty-szkodoweOd tego momentu pozostaniemy z Tobą w kontakcie. A Ty w ciągu 30 dni powinieneś otrzymać odszkodowanie. Im szybciej dostarczysz dokumenty, tym szybciej zlikwidujemy szkodę.

Termin wypłaty odszkodowania – podsumowanie

Terminy wypłaty odszkodowania po wypadku są wyznaczone przez odpowiednie akty prawne. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek ich przestrzegania. Dlatego kierowca po zgłoszeniu szkody, wie, w jakim terminie może spodziewać się odszkodowania na swoim koncie.

Ubezpieczenie OC oraz AC gwarantują ochronę w wielu sytuacjach. Warto zadbać o ich wykupienie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą LINK4, gdzie znajdziesz bogaty wybór polis komunikacyjnych. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top