Poradnik

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Jak dobrać zegarek do garnituru?

Jak dobrać zegarek do garnituru? Na jakie cechy zwrócić największa uwagę? Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnej wpadki? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zegarek to najlepszy – a dla wielu jedyny uznawany – dodatek do męskiego stroju. Jego dobór i sposób noszenia naprawdę sporo mówią o właścicielu, a jego znaczenie jest tym większe, im bardziej oficjalny jest strój. Przy wyborze zegarka do danej okazji nietrudno o błędy, które narażą cię na śmieszność. Szczególnie, jeśli chodzi o zegarek do garnituru.

Dobór zegarka do garnituru – krótki poradnik

Nie każdy model będzie dobrze prezentował się z garniturem. Nie każdy też będzie dobrze wyglądał w połączeniu z konkretnym garniturem. Przy jego dobrze powinieneś wziąć po uwagę między innymi projekt koperty i tarczy, a także rodzaj paska i mechanizmu. Dla niezbyt dobrze zorientowanych w temacie eleganckich zegarków, przygotowaliśmy więc krótki poradnik.

Zegarek do garnituru na pasku czy na bransolecie?

W pierwszej kolejności uwagę powinieneś poświęcić paskowi lub bransolecie. To drugie rozwiązanie obecnie uchodzi za niezbyt eleganckie, ale jeśli lubisz wychodzić poza schemat, warto je rozważyć. Oczywiście pod warunkiem, że dobierzesz elegancki, przystający do stroju model (więcej na ten temat opowiemy za chwilę).

Dużo bezpieczniejszym wyborem będzie natomiast zegarek do garnituru na pasku skórzanym. Ten powinien być wykonany ze skóry naturalnej i dobrany kolorystycznie do dodatków takich jak pasek i buty. Jeśli garnitur i dodatki są czarne, pasek do zegarka również musi być czarny. W przypadku granatowego garnituru, pasek jak i dodatki powinny być brązowe. Stanowczo unikaj też pasków z kauczuku i parcianych, które lepiej zostawić do casualowych stylizacji.

Minimalistyczny zegarek do garnituru to najlepsze rozwiązanie

Przejdźmy do projektu samego zegarka. Tu należy kierować się podstawową zasadą: im prościej, tym lepiej. Zegarki z wymyślnymi, bogatymi w ozdobne elementy tarczami czy bezelami zostaw na inne okazja. Tarcza zegarka powinna być prosta, z minimalistycznymi indeksami – najlepiej bez cyfr lub w formie cyfr rzymskich. Zegarek garniturowy powinien też być pozbawiony dodatkowych funkcji, takich jak na przykład chronograf. Jedyną dopuszczalną kompilacją tarczy jest datownik. Proste, eleganckie zegarki Roamer idealne do noszenia z garniturem to na przykład – modele takie jak Roamer 650810 49 60 05 Elements lub Roamer 937830 41 10 09 Slim-Line.

Srebrny czy złoty zegarek do garnituru?

Wybierając zegarek do garnituru zwróć też uwagę na kopertę. Poza eleganckim, prostym projektem, ważny jest jej kolor. Srebrne koperty najlepiej prezentują się w towarzystwie czarnego garnituru i białej tarczy. Złota koperta będzie zaś dobrze wyglądała z granatowym garniturem i brązowym paskiem. Znaczenie ma również rozmiar. Elegancki zegarek nie powinien być duży i musi łatwo schować się pod mankietem koszuli. Sportowe modele zdecydowanie odradzamy, a w połączeniu z oficjalną stylizacją zostawiamy je tylko najodważniejszym mężczyznom.

Z jakim mechanizmem wybrać zegarek do garnituru?

Ostatnia kwestia to rodzaj mechanizmu napędzającego najlepsze zegarki do garnituru. Modele kwarcowe są wprawdzie niezawodne i tanie, ale nie dodają takiego prestiżu, jak mechaniczne (nakręcane lub automatyczne, czyli nakręcane ruchami ręki). Te drugie to prawdziwe działa sztuki zegarmistrzowskiej, a poza tym czytelny sygnał mówiący o twoim dobrym guście i społecznym statusie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top