Poradnik

Jak przygotować firmową flotę do zimy?

flota samochód firma leasing gdzie najlepiej
fot. pexels.com

Coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w firmowe samochody, które pozwalają pracownikom wykonywać ich obowiązki w trybie mobilnym. Trudno bowiem wyobrazić sobie przedstawiciela handlowego bez auta służbowego, podobnie zresztą jak ośrodka nauki jazdy czy firmy transportowe bez odpowiedniej floty. Okazuje się jednak, że wybór pojazdów to tylko wierzchołek góry lodowej – trzeba je bowiem regularnie serwisować i okresowo przygotować do zimy. Jak to zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Podpowiadamy.

Firmowa flota a regularne serwisowanie pojazdów

Jak ułatwić sobie życie i bez problemu przejść przez okres między jesienią a zimą? Sprawa jest o wiele prostsza niż mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności należy zadbać o regularne serwisowanie samochodów służbowych. Takie działanie pozwoli uniknąć kompleksowych i kosztownych napraw, które mogą wydłużyć czas oczekiwania na pojazdy gotowe do sprawnej i bezpiecznej jazdy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jak wiadomo, zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem w śnieżycy lub podczas poruszania się po oblodzonej lub pokrytej pośniegowym błotem jezdni to prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców, dlatego warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko awarii czy stłuczek.

Przygotowanie floty do zimy – zmiana opon

Pierwszym i najważniejszym punktem na liście czynności koniecznych do zrealizowania w serwisie samochodowym to wymiana opon na zimowe. Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg – takie działanie sprawi, że unikniemy nieprzyjemnego zaskoczenia, a w dodatku nie będziemy musieli stać w długich kolejkach do warsztatów. Co prawda można samodzielnie wymienić ogumienie w swoich firmowych pojazdach, jednak przy ich większej liczbie jest to bardzo czasochłonne.

Podczas wizyty w serwisie warto również skontrolować stan techniczny naszych opon zimowych. Kluczowe okazuje się sprawdzenie poziomu zużycia bieżnika. Im ono większe, tym mniejsza przyczepność ogumienia, a co za tym idzie, bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego zaczyna drastycznie spadać. Przy okazji nie zaszkodzi także przegląd opon zimowych pod kątem ich uszkodzeń oraz prawidłowego ciśnienia.

Przygotowanie firmowej floty do zimy – sprawdzenie płynów

Konserwacja samochodów firmowych przed zimą, w tym takich jak auta dostawcze w leasingu, powinna również obejmować sprawdzenie wszystkich płynów eksploatacyjnych w samochodzie i uzupełnienie ich ewentualnych braków. Nie obędzie się bez dolania płynu do spryskiwaczy, który powinien być wysokiej jakości. Nie można pozwolić sobie bowiem na sytuację, w której płyn zamarza. Podobnie sprawa wygląda z płynem w układzie chłodniczym – produkt niskiej jakości może spowodować uszkodzenie chłodnicy oraz silnika. Nie bez znaczenia pozostaje także poziom oleju, który chroni silnik przed zatarciem oraz ułatwia rozruch. Należy go skontrolować i w razie potrzeby dolać.

Kontrola stanu akumulatora w samochodach firmowych

Zima to znienawidzony okres przez kierowców z kilku powodów. Jednym z nich jest słaby akumulator, który uniemożliwia uruchomienie pojazdu. Podobna sytuacja zdarza się najczęściej w okresie większych mrozów, choć i przez pozostałą część roku może przyprawić o przysłowiowy ból głowy. Przed zimą warto zatem sprawdzić kondycję akumulatora za pomocą miernika. Pomiaru należy dokonać zarówno w stanie spoczynkowym akumulatora, jak i po obciążeniu. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia w firmie, warto zgłosić się do zaufanego warsztatu samochodowego. Może się bowiem okazać, że kilka baterii wymaga wymiany i jej naładowanie już nic nie pomoże.

Zabezpieczenie floty przed solą drogową

Jedną z największych bolączek drogowców w zimie jest sól na jezdni, która zmniejsza ryzyko poślizgów. Stanowi ona jednak spore zagrożenie dla stanu zarówno nadwozia, jak i podwozia. Z tego względu należy zadbać o to, aby były one jak najmniej narażone na szkodliwe działanie soli.

Jeśli chodzi o nadwozie – warto zadbać o uzupełnienie ubytków lakieru, usunąć ślady korozji oraz pokryć karoserię woskiem lub innym środkiem przeznaczonym do jej konserwacji. W przypadku podwozia również trzeba pamiętać o usunięciu zardzewiałych czy zgnitych elementów – to wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko ich rozprzestrzenienia. Kolejnym krokiem będzie ochrona nadwozia – idealnie sprawdzi się aplikacja powłoki antykorozyjnej, która skutecznie zabezpieczy je nie tylko przed rdzą, ale również solą.

Przechowywanie floty firmowej w zimie

Nie bez znaczenia okazuje się miejsce na pojazdy, które ochroni je przed opadami śniegu oraz deszczu. Klasyczne wiaty mogą nie zdać egzaminu, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą niskie temperatury. Dobrym rozwiązaniem okazuje się postawienie garażu wielostanowiskowego lub wynajem takiego obiektu u firm zewnętrznych. Zapewnienie optymalnych warunkach do składowania zarówno aut osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych, a także leasing maszyn takich jak np. zamiatarki dróg lub piaskarki to klucz do ich sprawnego działania.

Szkolenie kierowców w warunkach zimowych

Przygotowując się do zimy warto rozważyć wykupienie szkolenia dla pracowników z jazdy w warunkach zimowych. Jak wiadomo, przyzwyczajenia zmotoryzowanych nie zawsze są zgodne ze sztuką i tym samym nie zapewniają im maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Inwestycja w kurs to świetny sposób na to, aby uchronić ich przed wypadkami, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko napraw samochodów po stłuczkach czy kolizjach.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top