Poradnik

Jak sfinansować własne mieszkanie – kredytem hipotecznym czy gotówkowym?

Jak sfinansować własne mieszkanie – kredytem hipotecznym czy gotówkowym? 1

Własne M jest marzeniem wielu Polaków. Mieszkanie u rodziców czy w wynajętym lokalu ma swoje zalety, ale mimo wszystko w pewnym momencie obudzić się może potrzeba życia „na swoim”. Problem w tym, że nie każdy ma zgromadzoną wystarczającą ilość środków, aby móc zakupić nieruchomość za gotówkę.

W takim wypadku zadłużenie się jest jedyną sensowną możliwością. Przyjęło się, że zakup lub budowę nieruchomości finansuje się kredytem hipotecznym. Czy jednak można to zrobić także przy pomocy kredytu gotówkowego? Która opcja jest korzystniejsza?

Kredyt hipoteczny – wady i zalety

Kredytu hipotecznego można nie lubić, biorąc pod uwagę, że jest swoistą kulą u nogi przez co najmniej kilkanaście, a w większości przypadków kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak przyznać, że tańszego kredytu na tak wielkie sumy, jakich wymaga zakup mieszkania nie znajdziemy.

Straszyć mogą setki tysięcy złotych w odsetkach, jakie wiążą się na przestrzeni lat z kredytem hipotecznym. Rzecz w tym, że nawet jeśli oprocentowanie jest stosunkowo niskie, to odsetki będą duże z jednego prostego powodu: kredyt jest zaciągany na bardzo długi czas, a więc odsetki również będą naliczane przez bardzo długi czas.

Jeśli zależy nam na mniej strasznych odsetkach, to zawsze możemy zdecydować się na w miarę krótkie jak na standardy kredytów hipotecznych zobowiązanie, przykładowo na 15 lat. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w takim wypadku rata kredytu pochłonie niemałą część naszego comiesięcznego budżetu, o ile go nawet nie przekroczy.

Tak więc za znaczną zaletę kredytów hipotecznych można uznać ich atrakcyjne warunki. Już od wielu lat oprocentowania są coraz niższe, a części prowizji czy opłat dodatkowych można uniknąć. Chociażby decydując się na założenie konta w danym banku lub wykupienie ubezpieczenia kredytu. Dlaczego kredyty hipoteczne mogą być tanie? Mimo wysokiej sumy kredytu, bank aż tak bardzo udzielając takiego kredyt nie ryzykuje.

Wszystko to dlatego, że kredyt hipoteczny zabezpieczony jest ustanowioną na nieruchomości hipoteką. Oznacza to, że w razie niespłacania kredytu bank będzie mógł tą nieruchomość po prostu przejąć i sprzedać. Z jednej strony wydaje się to być dużym minusem, bo w razie czego można stracić dom. Z drugiej – zyskujemy na takim zabezpieczeniu finansowo, ponieważ możemy otrzymać tańszy i wyższy kredyt.

Co jeszcze może od kredytu hipotecznego odrzucać? Przede wszystkim olbrzymia ilość formalności. Proces zaciągania kredytu hipotecznego jest długotrwały – może potrwać nawet kilka miesięcy i wielokrotnie frustrować kredytobiorców. Dodatkowo nie obejdzie się bez wniesienia minimum 10% wkładu własnego, co dla wielu może stanowić wyzwanie.

Czy kredyt gotówkowy warto w ogóle brać pod uwagę?

To, czy kredyt gotówkowy zamiast kredytu hipotecznego się opłaca, zależy w dużej mierze od jednej rzeczy. Tego, jak dużej sumy potrzebujemy.

Jeśli mowa o kilkuset tysiącach złotych, to nie ma co się dziwić, że kredyt hipoteczny był naszą pierwszą myślą. Tak dużych kredytów gotówkowych osobom prywatnym wiele banków nie udziela, a nawet jeśli, to wymaga gigantycznych zarobków.

Wobec tego kredyt gotówkowy zastąpić kredyt hipoteczny może w jednym przypadku. Kiedy mamy już zebraną sporą kwotę, ale mimo wszystko wciąż trochę nam brakuje do zakupu wymarzonego mieszkania. „Trochę”, czyli w praktyce kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że kredyty gotówkowe są drogie – nie wszystkie i nie zawsze, ale na pewno są one droższe niż kredyt hipoteczny. Nie tak łatwo je też otrzymać, ponieważ nie ma tutaj tak dużego zabezpieczenia jak hipoteka w przypadku kredytu hipotecznego.

Przy samodzielnym wnioskowaniu o kredyt z niską zdolnością kredytową (lub wypełnioną negatywnymi wpisami historią kredytową) możemy być niemal pewni, że zostaniemy z banku odprawieni z kwitkiem. Zwłaszcza, jeśli chodzi nie o kilka tysięcy złotych, a kilkadziesiąt.

Ratunkiem w takim przypadku będą dobrzy pośrednicy kredytowi, tacy jak Habza Finanse. Ich specjalnością są trudne kredyty, czyli takie, które niełatwo jest pozyskać z wymienionych powyżej powodów, w pojedynkę. Jak można się spodziewać, fachowcy i specjaliści mają dużo większe szanse na pozyskanie kredytu niż my sami. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z ich usług.

Kredyt gotówkowy jest co prawda drogi, ale ma także pewne zalety. Wiąże się z nim znacznie mniejsza ilość formalności niż z kredytem hipotecznym. Otrzymamy go więc o niebo szybciej, co w wielu przypadkach może mieć spore znaczenie. Ponadto w przypadku problemów z terminową spłatą zadłużenia nie ryzykujemy od razu, że bank przejmie naszą nieruchomość.

Co wybrać – kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Jakie wnioski można wyciągnąć z wszystkich zaprezentowanych powyżej informacji? W przypadku ogromnych sum na kredyt hipoteczny nie ma mocnych. Jeśli brakuje nam bardzo dużo do wymaganej kwoty, to na niego będziemy musieli się zdecydować. Tak wysokiego kredytu gotówkowego albo w ogóle nie otrzymamy, albo będzie on skrajnie nieopłacalny finansowo.

Nie oznacza to, że kredyt gotówkowy nigdy się nie przyda. Z powodzeniem można nim zastąpić kredyt hipoteczny, o ile brakuje nam już niewiele do wymaganej sumy, czyli maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie i mniejszej ilości formalności.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top