Poradnik

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? 1

Z Biura Informacji Kredytowej (BIK) korzystają przede wszystkim banki, instytucje pożyczkowe i operatorzy sieci komórkowych. Jeżeli chcesz zadbać o swoją historię kredytową, powinieneś systematycznie sprawdzać swój raport. Podpowiadamy, jak to zrobić bez ponoszenia kosztów.

Dlaczego warto sprawdzać swoje dane w BIK?

Gdy zaciągasz pożyczkę lub kredyt dla zadłużonych z komornikiem możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w BIK. To bardzo korzystne rozwiązanie, o ile spłacasz swoje zobowiązania w terminie. Jeżeli wyrazisz zgodę, bank lub firma pożyczkowa będzie systematycznie przekazywać do BIK informacje o tym, jak spłacasz kredyt dla zadłużonych z komornikiem lub pożyczkę. W ten sposób stworzysz pozytywną historię kredytową, która zadziała na Twoją korzyść, gdy będziesz wnioskować o pożyczkę po raz kolejny.

Mimo że nie zdarza się to często, instytucja finansowa może przekazać do BIK błędne dane. Gdy będziesz sprawdzał na bieżąco raporty z BIK, szybko wykryjesz ewentualne pomyłki i będziesz mógł żądać ich sprostowania. Dzięki informacjom zawartym w raporcie szybko też zorientujesz się, jakie masz szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki lub kredytu. Dodatkowo w ten sposób sprawdzisz, czy ktoś nie wyłudził na Twoje dane osobowe pożyczki lub kredytu dla zadłużonych.

Jak założyć konto w BIK?

Aby pobrać raport z BIK, musisz założyć swoje konto na stronie internetowej BIK. Pierwszym krokiem jest podanie swoich danych osobowych (w tym numeru PESEL i dowodu osobistego) oraz danych adresowych. Następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie tożsamości. Aktywacja konta jest możliwa m.in. poprzez dołączenie skanu dokumentu tożsamości. Później pozostanie Ci już tylko:

  • potwierdzenie danych przelewem na kwotę 1 zł (tzw. przelew weryfikacyjny),
  • odebranie maila z linkiem aktywacyjnym,
  • odebranie kodu autoryzacyjnego (zostanie on wysłany na podany przez Ciebie numer telefonu),
  • ustalenie hasła do swojego konta.

Pamiętaj, że celem przelewu weryfikacyjnego jest potwierdzenie podanych przez Ciebie danych. Nie uda się to, jeżeli zlecisz przelew z rachunku, który dzielisz np. z małżonkiem (rachunek wspólny).

Jak wnioskować o raport?

Po stworzeniu konta, możesz zawnioskować o raport (tzw. „kopię danych”). Aby to zrobić, wyślij wiadomość do pracowników BIK. O darmowy raport możesz wnioskować co 6 miesięcy. BIK ma 30 dni na przygotowanie dla Ciebie dokumentu. Gdy zostanie on już udostępniony, otrzymasz powiadomienie SMS-owe i mailowe. Z treścią raportu możesz zapoznać się po zalogowaniu się do swojego konta.

Możesz skorzystać także z dodatkowych, odpłatnych usług w postaci np. Alertów BIK. Dzięki nim będziesz otrzymywał powiadomienia na podany adres mailowy i numer telefonu, gdy ktoś (np. bank) zapyta o Twoje dane.

Jakie informacje znajdziesz w raporcie BIK?

Raport BIK zawiera szczegółowe informacje o Twojej historii kredytowej. Aby było łatwo się z nim zapoznać, raport jest podzielony na następujące sekcje:

  • wskaźnik BIK – informuje o opóźnieniach w płatnościach,
  • ocena punktowa BIK – jest ona naliczana na podstawie danych przekazanych przez instytucje finansowe,
  • podsumowanie – znajdziesz w nim zobowiązania w trakcie spłaty,
  • dodatkowe informacje – tam znajdziesz m.in. liczbę zapytań kredytowych w BIK,
  • informacje szczegółowe – dotyczą zobowiązań w trakcie spłaty,
  • informacje finansowe pochodzące z BIK InfoMonitor.

Otrzymując dostęp do raportu BIK, szybko zorientujesz się, jak wygląda Twoja historia kredytowa. Dzięki kompleksowej informacji, będziesz miał też stałą kontrolę nad przekazywanymi do BIK danymi.

Czym jest „czyszczenie BIK”?

W przeszłości nie zawsze spłacałeś wszystkie zobowiązania w terminie? Wciąż masz szansę otrzymać pożyczkę lub kredyt dla dłużników. Nie musisz przy tym korzystać z usług zewnętrznych firm, które za tzw. „czyszczenie BIK” pobierają horrendalne wynagrodzenie. Jeżeli:

  • spłaciłeś kredyt, możesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych.
  • nie spłacałeś kredytu dla zadłużonych z komornikiem w terminie, możesz żądać usunięcia informacji po upływie 5 lat.

Gdy zachodzi jedna z wyżej wymienionych przesłanek, wystarczy, że samodzielnie przygotujesz i złożysz pismo. W innych sytuacjach usunięcie negatywnych wpisów nie jest możliwe.

Artykuł napisany przy współpracy z SalvusMoney.pl-Pożyczki dla zadłużonych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top