Poradnik

Jak wybrać konto firmowe walutowe?

konto firma waluta rachunek

Konto walutowe to rozwiązanie przydatne dla przedsiębiorców, którzy współpracują z kontrahentami z zagranicy. Dzięki niemu zlecanie przelewów w obcej walucie jest tańsze. Sam rachunek może też służyć do przechowywania oszczędności w innym pieniądzu niż polski złoty. Przeczytaj, jak wybrać firmowe konto walutowe i na co zwrócić uwagę.

Kiedy warto założyć firmowe konto walutowe?

Firmowy rachunek bankowy nie zawsze będzie Ci potrzebny. Jedynie w sytuacjach, kiedy przedsiębiorcy muszą stosować Mechanizm Podzielonej Płatności (np. są podatnikami VAT), przepisy przewidują obowiązek posiadania go. Wielu przedsiębiorców wybiera jednak to rozwiązanie, aby nie mieszać wydatków prywatnych z tymi, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zdecydowanie się na konto walutowe dla firmy ułatwia zarządzanie majątkiem firmy i relacje z kontrahentami, kiedy przedsiębiorca:

  • przyjmuje przelewy lub przekazy walutowe;
  • spłaca zobowiązania zaciągnięte w obcej walucie (np. kredyt hipoteczny, kredyt obrotowy na działalność);
  • często wyjeżdża za granicę w interesach;
  • świadczy usługi za granicą.

W tych wszystkich przypadkach obsługa transakcji jest tańsza, ponieważ możesz unikać kosztów związanych z przewalutowaniem.

Jak świadomie wybrać firmowe konto walutowe?

Oferty poszczególnych banków różnią się między sobą. Warto przed dokonaniem wyboru porównać przynajmniej kilka z nich, aby znaleźć konto firmowe walutowe, które najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby jako przedsiębiorcy. Na jakie cechy powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Dostępność walut

Typowe rachunki walutowe mogą być prowadzone dla podstawowych walut. Zazwyczaj będzie to EUR, USD, GBP i CHF. Jeżeli potrzebujesz konta w innej walucie, wybór dostępnych ofert będzie nieco mniejszy. W takim przypadku warto sprawdzić m.in. konto mBiznes w mBanku. Daje ono możliwość wyboru spośród aż 11 walut.

Jeżeli szukasz alternatywy dla banku, sprawdź warunki oferowane przez fintechy takie jak np. Revolut. W nich także możesz założyć konto walutowe.

Koszty związane z prowadzeniem rachunku walutowego

Prowadzenie konta firmowego, podobnie jak w przypadku rachunków dla osób fizycznych, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Obejmują one nie tylko samo utrzymanie rachunku, ale też wypłatę z bankomatów w kraju za granicą i obsługę karty debetowej.

Wiele kont firmowych oferuje tańsze przelewy SEPA lub SWIFT, a to z nich będziesz głównie korzystał, rozliczając się z zagranicznymi kontrahentami.

Warto sprawdzić, czy opłat związanych z prowadzeniem rachunku walutowego nie można uniknąć w całości lub przynajmniej częściowo (np. zapewniając miesięczny wpływ na rachunek w określonej wysokości).

Czym jest usługa wielowalutowa?

W przypadku transakcji w kilku różnych walutach opłaca się znaleźć rachunek, który oferuje usługę wielowalutową. To możliwość połączenia konta prowadzonego w walucie PLN z rachunkami dla innych walut (np. USD, Euro) i dokonywania płatności bez kosztów przewalutowania.

Kiedy korzystasz z usługi wielowalutowej, nie musisz mieć przy sobie kilku kart płatniczych, ponieważ środki są wybierane automatycznie. Dopiero w sytuacji, kiedy na danym koncie walutowym zabraknie środków, system potraktuje transakcję jako zagraniczną i dokona przewalutowania.

Wybierając konto walutowe dla swojej firmy, możesz wybierać między różnych ofertami. Zoptymalizuj parametry swojego rachunku i płać za korzystanie z niego jak najmniej.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top