Poradnik

Jak wybrać tani hosting stron WWW, aby później nie żałować?

hosting stron www gdzie najlepiej najtaniej

Hosting jest fundamentem dobrze działającej strony internetowej. To usługa polegająca na dzierżawie przestrzeni dyskowej oraz innych zasobów serwerowych. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszy tani hosting stron WWW? Czy niska cena może iść w parze z doskonałymi parametrami?

Hosting stron WWW – najważniejsze informacje

Każdemu właścicielowi strony internetowej zależy, aby jego witryna funkcjonowała prawidłowo i nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Aby było to możliwe, konieczna jest stała dostępność plików potrzebnych do jej wyświetlania. Powinny one zostać umieszczone na aktywnym dysku, którym dysponuje dostawca usług hostingowych. Oferowane przez niego świadczenie polega na wydzieleniu zasobu swojego serwera i wydzierżawieniu go klientowi. W tym celu sporządzona zostaje umowa, dokładnie określająca warunki podjętej współpracy.

Pojęcie serwer odnosi się do komputera oraz oprogramowania, które umożliwia udostępnianie jego zasobów. Ilość maszyn nie odpowiada ilości klientów – jedno urządzenie może obsłużyć wiele osób. Parametry serwerów znacznie przewyższają te odpowiadające komputerom osobistym. Dzięki rozbudowanym systemom chłodzenia, wielordzeniowym procesorom czy łączom internetowym o wysokiej przepustowości, mogą one pracować bez przerwy, nawet w przypadku awarii sieci elektrycznej. Ponadto serwery umieszczane są w specjalnych pomieszczeniach, w których musi panować m.in. odpowiednia temperatura.

Rodzaje hostingu

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów hostingu stron WWW. Dzięki temu każda zainteresowana osoba może wybrać wariant, który najbardziej odpowiada jej potrzebom. Wyróżniamy:

  • hosting współdzielony – właściciel serwera dzieli jego zasoby na określoną liczbę klientów,
  • VPS (wirtualny serwer prywatny) – oprócz fragmentu zasobów serwera, klient otrzymuje dostęp do wirtualnego urządzenia, które może samodzielnie skonfigurować,
  • serwer dedykowany – klient dzierżawi cały komputer, który obsługuje wyłącznie jego projekt.

Ponadto z roku na rok coraz większą popularność zdobywa hosting w chmurze obliczeniowej. W tym przypadku serwery i maszyny wirtualne tworzą sieć, oferując dostępność zasobów bez względu na sytuacje losowe.

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę?

Wybór najlepszego hostingu stron WWW może wydawać się trudnym zadaniem. Przed podjęciem decyzji, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry branych pod uwagę opcji. Pozwoli to na podpisanie najkorzystniejszej pod względem finansowym umowy z firmą hostingową, na usługę odpowiadającą potrzebom. Które z parametrów są kluczowe podczas wyboru hostingu? Według twórców serwisu TOP Hosting są to przede wszystkim:

  1. Szybkość.
  2. Bezpieczeństwo.
  3. Niezawodność.

Czy potencjalny klient firmy oferującej hosting stron WWW powinien wybrać jeden z parametrów, jego zdaniem najważniejszy dla projektu? Obecny rynek umożliwia znalezienie oferty gwarantującej jednocześnie bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność. Choć może to wydawać się podejrzane, hostingi charakteryzujące się parametrami na wysokim poziomie nie muszą być bardzo drogie. Wręcz przeciwnie, uważnie przeglądając oferty znaleźć można te gwarantujące niskie koszty. Ponadto większość firm oferuje bezpłatne okresy próbne, umożliwiając klientowi przetestowanie proponowanego rozwiązania.

Jak wybrać tani hosting, aby później nie żałować?

Jak wyczytamy w poradniku i rankingu TOP 10 NajtanszyHosting.pl –  hostingów od różnych dostawców mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych w skali roku. Z założenia cena za pierwszy rok jest atrakcyjna, przed podpisaniem umowy warto jednak z uwagą ją przeanalizować. Niektóre firmy zobowiązują klientów do minimum jednego przedłużenia usługi na kolejnych 12 miesięcy. Dlatego dobrze dowiedzieć się ile kosztować będzie kolejny rok korzystania z hostingu.

Oprócz okresu próbnego, trwającego zazwyczaj 7-14 dni, niektóre firmy oferują także 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, w wypadku niezadowolenia z usługi. Okres taki warto wykorzystać, aby szczegółowo zapoznać się z możliwościami, które daje konkretny hosting.

Niektóre firmy hostingowe, chcąc zachęcić klienta do zmiany usługodawcy, proponują mu darmowe przedłużenie ważności hostingu o czas, który pozostał do końca usługi u konkurencji. Jeśli osobie chcącej podpisać umowę zostały, np. 2 miesiące do końca okresu hostingowego, nowy dostawca o dokładnie taki sam czas wydłuży ważność konta w swojej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu można zyskać nawet 9 darmowych miesięcy.

Czy korzystanie z darmowych hostingów się opłaca?

Niektóre hostingi dostępne są za darmo, w praktyce jednak takie rozwiązania się nie sprawdzają. Brak kosztów stanowi w tym wypadku jedyny plus, zdecydowanie więcej jest minusów. Kontakt z obsługą, nawet kiedy darmowy hosting całkowicie przestanie działać, jest bardzo utrudniony, czasami nawet niemożliwy. Ponadto na hostowanych stronach internetowych mogą pojawiać się natarczywe reklamy, zniechęcające użytkowników do odwiedzania witryn. Wielkie utrudnienie stanowi również brak dostępu do najnowszych rozwiązań, obecnych w ofertach nawet najtańszych płatnych hostingów.

Zakładając własną witrynę internetową, chcąc ją promować i rozwijać, nie warto decydować się na darmowy hosting. Rozwiązanie to jest idealne dla osób wykonujących prace zaliczeniowe na zajęcia, o ile umożliwia dostęp do potrzebnych im narzędzi. Lepszą opcją będzie podpisanie umowy z firmą oferującą tani hosting stron WWW. Aby znaleźć odpowiedniego usługodawcę, warto zrobić dogłębny research.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top