Poradnik

Jak zmieniła się Zielona Góra?

zielona góra mieszkania

W tym roku Zielona Góra obchodzi niezwykły jubileusz – minęło już osiemset lat od powstania miejscowości i siedemset od uzyskania przez nią praw miejskich. Jak zmieniła się Zielona Góra na przestrzeni ostatnich lat?

Podwójny jubileusz Zielonej Góry

Obecny rok jest dla mieszkańców Zielonej Góry wyjątkowy. Miasto obchodzi bowiem swój podwójny jubileusz. Około osiemset lat temu pojawiła się pierwsza wzmianka o miejscowości Zielona Góra, a siedemset lat temu uzyskała ona prawa miejskie. To podwójny powód do świętowania, ale też okazja do pewnych podsumowań.

Oficjalne obchody podwójnego jubileuszu Zielonej Góry zaplanowano na przestrzeni całego roku – potrwają od Winobrania 2022 roku i zakończą się dokładnie rok później. Winobranie jest coroczną uroczystością – największą w tym rejonie imprezą o charakterze kulturalnym i regionalnym. Obchody trwają przez dziewięć dni. Towarzyszą im liczne występy, jarmark z lokalnymi produktami, a także efektowny korowód połączony z degustacją lokalnego wina.

Zielonogórskie winiarstwo to ważny element lokalnej tożsamości, który na dobre wpisał się w miejski kalendarz. Położenie miasta sprzyja uprawie winorośli, a pierwsze wzmianki o lokalnym winie sięgają początku czternastego wieku. Nic dziwnego, że to właśnie podczas tegorocznego Winobrania 2022, Zielona Góra rozpocznie celebrowanie swego jubileuszu.

Zielona Góra – malowniczo położone miasto z historycznym centrum

Z informacji prezentowanych przez Urząd Miasta Zielona Góra wynika, że początkowo zielonogórska osada miała charakter rolniczy i rzemieślniczy, a dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się w XIV i XV wieku i ponownie w wieku XVIII i XIX. Zielona Góra zmieniała się na przestrzeni lat i z miejscowości opartej na rzemiośle i rolnictwie przekształciła się w miejski ośrodek z rozwiniętym przemysłem, który jednak wciąż w dużej mierze powiązany jest właśnie z uprawą winorośli.

Miasto Zielona Góra na przestrzeni lat powiększało swój obszar administracyjny. Rozwijany był nie tylko przemysł, ale i baza mieszkaniowa. Tylko w ostatnich latach wybudowane zostały liczne osiedla, jak choćby Osiedle Silesia, Apartamenty Zdrojowa czy Green Home. W większości nowe mieszkania w Zielonej Górze wznoszone są w dzielnicach poza ścisłym centrum, które ma historyczny charakter i jest dość gęsto zabudowane. Liczba mieszkańców miasta w 2020 roku wynosiła niemal 141 tysięcy osób stąd też dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy.

Nowoczesne osiedla, biurowce i galerie handlowe tworzą obecnie zupełnie nowy wizerunek Zielonej Góry. Jednak znakami rozpoznawczymi miasta pozostaje centrum wraz z historycznymi zabudowaniami, a w szczególności z charakterystycznym Ratuszem, Konkatedrą św. Jadwigi Śląskiej, Kaplicą na winnicy, deptakiem Żeromskiego i Starym Rynkiem. Choć Zielona Góra bardzo zmieniła się na przestrzeni lat, pozostaje wciąż miastem przywiązanym do tradycji, a w szczególności do uprawy i przetwórstwa winorośli. Jest to jej znak rozpoznawczy i mocny atut na tle okolicznych miejscowości. Winobranie w Zielonej Górze każdego roku przyciąga tłumy uczestników. Tegoroczna edycja będzie szczególna, bo powiązana z obchodami 800-lecia Zielonej Góry.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top