Poradnik

Jak zrobić stronę internetową?

strona internetowa

Czy wyobrazić sobie jeszcze możemy współczesny świat bez Internetu? Byłoby raczej ciężko, gdyż wpisał się on w codzienny harmonogram naszego życia i bardzo często na nim bazujemy, wykonując podstawowe czynności. Niezależnie od tego, czy posiadamy własną firmę, chcemy podzielić się z innymi swoimi pasjami lub z innych względów chcemy mieć swoją wizytówkę w sieci, posiadanie własnej strony internetowej jest dziś koniecznością. Jednak jak zrobić stronę internetową? Istnieje kilka możliwości.

W temacie tworzenia strony internetowej jedno jest pewne- na pewno obecnie jest to o wiele prostsze, niż jeszcze kilka lat temu oraz wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów pracy. Nie trzeba bowiem wyuczyć się oraz wklepywać linijek specjalnych kodów, na bazie których powstawała strona. Dziś nie brakuje specjalnych platform, które pozwalają na łatwe i szybkie stworzenie funkcjonalnej strony bez użycia kodowania. Mowa tu zarówno o prostych stronach wizytówkowych, jak i potężnych portalach, dostosowanych do własnych potrzeb.

strony internetowe rzeszów

Strony internetowe Rzeszów

https://dkamedia.pl/oferta-it/strony-internetowe/strony-internetowe-rzeszow/

Strona internetowa na własnym serwerze

Jeśli chcemy zmierzyć się z tworzeniem strony internetowej sami, musimy zacząć od wyboru usługi hostingowej, dzięki której zapewnimy sobie przestrzeń na serwerze, gdzie nasza strona zostanie umiejscowiona. Na rynku działa mnóstwo firm, oferujących przeróżne warianty i pakiety. Warto poświęcić chwilę, porównać je i wybrać najkorzystniejszy dla siebie. Oczywiście możliwe jest skorzystanie z hostingu darmowego, jednak wiąże się on z dużymi ograniczeniami, które niekoniecznie się nam spodobają.

Strona internetowa od zera czy z pomocą CMS?

Wspomnieliśmy na początku tekstu o trudnościach tworzenia strony internetowej od zera. Jednak nie oznacza to, że takie strony dzisiaj w ogóle nie mają racji bytu. Jeśli naszą potrzebą jest napisanie strony, która będzie w miarę statyczna- a więc jej aktualizacja będzie następowała bardzo rzadko, to oczywiście ma to sens. W innym wypadku będzie po prostu uciążliwe, niewygodne i pracochłonne. Do tworzenia od początku nadają się proste strony wizytówkowe, portfolia lub strony zawierające stałe, krótkie oferty.

Jeśli jednak potrzebujemy czegoś więcej, nadal jednak bazując na własnym serwerze, pomocny okaże się CMS (ang. Content Management System)- system zarządzania treściami. To niezwykle funkcjonalne narzędzie, w dużej mierze ułatwiające zarządzanie zawartością serwisu, zamiany treści lub dodawania nowych elementów bez konieczności ingerencji w kodach strony. Jednocześnie możemy w tym przypadku skorzystać z licznych (darmowych lub za niewielką opłatą), gotowych skórek, przy pomocy których stworzymy wizualny model własnej strony lub też możemy stworzyć własny projekt, co wymaga dość sporej wiedzy w tym zakresie. Wśród najpopularniejszych, darmowych systemów CMS znajduje się m.in. WordPress, Joomla czy Drupal.

Warto wspomnieć tu o ogromnej zalecie tworzenia własnej strony internetowej na wykupionym serwerze. Dzięki temu rozwiązaniu mamy bowiem pełen dostęp do naszej strony WWW, jej kodów, treści, elementów ją tworzących, zamieszczanych reklam, itp.

Darmowa strona internetowa na popularnym hostingu

Nie jest to bowiem w pełni możliwe w przypadku skorzystania z opcji  witryny zakładanej na popularnym hostingu. Tworzenie własnego serwisu internetowego w ten sposób jest naprawdę bardzo proste, bowiem nie wymaga ani zakupu serwera, ani instalacji systemu CMS, ani pisania skomplikowanych kodów. Całość opiera się wyłącznie na założeniu własnej strony poprzez wypełnieniu kilku formularzy na domenach takich jak wordpress.com czy blogspot.com. Każdy z nas zapewne nie raz korzystał z serwisów czy blogów znajdujących się właśnie na tych domenach. Mają one swoje atuty, jak chociażby wspomniana już łatwość oraz szybkość w zakładaniu strony oraz ich bezpłatna forma, jednak trzeba liczyć się także z tym, iż mają pewne ograniczenia jak chociażby kłopotliwa modyfikacja zawartych na nich treści.

Dostępne są również obecnie nowoczesne serwisy, dzięki którym w łatwy sposób możemy łączyć wybrane przez nas elementy i szybko ingerować dane treści. Do takich usług należą m.in. SiteBuilder, Mozello, IMCreator czy Weebly. Choć cena abonamentu za korzystanie z nich nie należy do najniższych, to za ich pomocą można tworzyć naprawdę efektowne strony www w bardzo przystępny sposób.

Jak widzimy możliwości jest naprawdę sporo. Ich wybór zależny jest przede wszystkim od własnych potrzeb, profilu działalności, charakteru i formy treści, które chcemy na niej zamieścić, znajomości tematu czy też przeznaczonych na to funduszy. Najlepiej będzie zgłębić odrobinę temat, by dokonać najlepszego wyboru na zaistnienie w sieci.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top