Poradnik

Jak zwalczyć sinice w akwarium?

akwarium sinice jak zwalczyć pozbyć się

Sinice w akwarium to problem wielu akwarystów, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Jednak jedni radzą sobie z tym gorzej, inni trochę lepiej. Warto zaznaczyć, że sinice nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale są również szkodliwe dla ryb. Jak skutecznie zwalczać zielonkawy nalot, który zaczyna pokrywać wszystko w akwarium?

Co warto wiedzieć o sinicach?

Mówi się, że aby pokonać wroga, trzeba najpierw go dobrze poznać. Podobnie jest z likwidacją sinic. Na początku warto zaznaczyć, że wcale nie są one glonami, jak się większości wydaje, tylko bakteriami. Jedyną rzeczą, która łączy je z glonami, jest umiejętność przeprowadzania fotosyntezy.

Czy fakt, że sinice to bakterie czyni je groźniejszymi? Niestety tak. Ich obecność w akwarium jest silnie toksyczna dla ryb i może destrukcyjnie na nie wpływać. Zielony nalot bardzo szybko się rozprzestrzenia i pokrywa wszystko na swojej drodze, a przy okazji wydziela nieprzyjemny zapach. Ludzie, którzy posiadają oczko wodne, bardzo często mają problem z sinicami.

Dlaczego sinice atakują akwarium?

Sinice są obecne praktycznie w każdym akwarium. Jednak ludzie, którzy osiągną idealny mikroklimat w swoim akwarium, bardzo rzadko muszą zmagać się z tym problemem. Profesjonalny sklep akwarystyczny pomoże w prawidłowym urządzeniu akwarium i doborze właściwych preparatów, dzięki czemu sinice nie będą pojawiać się wewnątrz, a ryby i rośliny będą miały idealne warunki do życia.

Co wpływa na rozmnażanie się sinic w akwarium? Przede wszystkim utrata równowagi w akwarium. Oto kilka zależnych, które usprawniają rozmnażanie się tych bakterii:

  • zbyt rzadkie czyszczenie akwarium
  • za duża ilość światła
  • rzadkie podmiany wody
  • zbyt częste karmienie ryb
  • za duża ilość ryb w akwarium

Jak skutecznie zwalczyć sinice w akwarium?

Sinice w akwarium mogą być problemem u każdego. Niejednokrotnie nawet doświadczeni specjaliści popełniają błędy, które zaburzają równowagę biologiczną. Co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do rozwoju bakterii? Z pewnością mogą pomóc różnego rodzaju substancję, takie jak preparaty do oczka wodnegoPonadto należy zachować czystość w akwarium. Warto każdego dnia dokładnie czyścić wszystko, na czym osadziły się sinice. Jeśli rośliny zostaną zainfekowane bakterią, warto usunąć je z akwarium. Jednak należy pamiętać, że to flora stanowi obronę przed sinicami, więc w przypadku usunięcia części roślin, warto zastąpić je nowymi.

Z pewnością pomoże duża podmiana wody. Przy sinicach warto wymienić nawet 80% zbiornika, a także zmniejszyć wydajność filtra, który czasami potęguje rozmnażanie bakterii.

Likwidacja sinic bywa problematyczna, ale istnieją skuteczne sposoby na przywrócenie równowagi biologicznej w akwarium.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top