News

Jakie były najważniejsze działania społeczne w 2022 roku w Rzeszowie?

rzeszów działania społeczne
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Pod względem działań społecznych to był bardzo intensywny rok w Rzeszowie.

Uruchomienie programu in vitro, start miejskiej aplikacji RzeszówToMy, inauguracja działalności kolejnych społecznych rad: kobiet i studentów. Do tego intensywne działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, uhonorowane tytułem Miasta-Ratownika nadanym miastu przez Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego.

Od początku swojej pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Konrad Fijołek kładzie bardzo duży nacisk na działania prospołeczne. To właśnie praca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także włączanie ich szeroko w zarządzanie miastem są priorytetami prezydenta. Dlatego do powołanych wcześniej Rzeszowskich Rad Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Gospodarczej w mijającym roku dołączyła Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów.

Sporo zaangażowania wymagała pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szczególnie na początku wojny, która wybuchła w lutym, w działania miasta mocno włączyli się mieszkańcy Rzeszowa i działające tutaj organizacje pozarządowe.

To, w jaki sposób rzeszowianie okazali serce ludziom uciekającym przed wojną było czymś niesamowitym. Pokazaliśmy wspólnie, że nie jesteśmy obojętni wobec ludzkich dramatów, że w trudnej sytuacji mieszkańcy potrafią otworzyć serca. I bardzo wszystkim za to dziękuję – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Właśnie za pomoc uchodźcom oraz ukraińskim miastom walczącym z agresorem, 22 maja Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski nadał Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika.

Z lokalnych wydarzeń społecznych na pierwszy plan wybija się ponadto uruchomienie miejskiej aplikacji RzeszówToMy, dzięki której tysiące rzeszowian ma dostęp do najświeższych wiadomości z życia miasta. Wielu z nich poprzez narzędzie zgłasza urzędowi także problemy, które są szybko rozwiązywane przez odpowiednie służby.

Miasto otworzyło w mijającym roku Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej i rozpoczęło budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Sucharskiego. Oficjalne rozpoczęto także projekt #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się do niego zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów. Zakłada on realizację wielu działań proekologicznych, które mają pomóc miastu osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku.

Poniżej lista 10 najważniejszych wydarzeń społecznych, które miały miejsce w 2022 roku w Rzeszowie.

  • Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej
  • Wybuch wojny w Ukrainie. Rzeszowianie aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.
  • Do Rzeszowskiej Rady Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Rady Gospodarczej dołącza Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów
  • Nadanie Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika 22 maja 2022 r. przez Prezydenta Wołodymira Zełenskiego
  • Oficjalne rozpoczęcie projektu #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów.
  • Otwarcie centrum dla uchodźców z UNHCR przy ul. Podkarpackiej.
  • Uruchomienie programu in vitro w Rzeszowie
  • Szczyt W4UA dot. odbudowy Ukrainy
  • Aplikacja RzeszówToMy
  • Opaski życia dla rzeszowskich seniorów

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top