Poradnik

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

faktoring koszty założenia działalności spółki płynność finansowa

Wiele osób zakładających firmę zastanawia się, jakie są rzeczywiste koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wiedza na ten temat może szczególnie istotna dla osób, które dopiero zastanawiają się nad rozwojem swojej zawodowej ścieżki i pracy na własną rękę. Sprawdź z jakimi wydatkami należy liczyć się zakładając i prowadząc własną firmę.

Ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności?

Założenie działalności jest bezpłatne. Główne wydatki, z jakimi należy się liczyć prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą są składki ZUS, a także podatki – dochodowy, a w niektórych przypadkach również VAT. Niezależnie od wybranej formy prawnej prowadzonej działalności do kosztów doliczyć należy również bieżące koszty, takie jak wynajem i utrzymanie lokalu. W niektórych sytuacjach siedziba firmy jest zarazem mieszkaniem właściciela. W takim wypadku do kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa doliczyć można np. amortyzacje sprzętu. Aby zminimalizować wydatki związane z pracą, zamiast własnego biura skorzystać można również z przestrzeni coworkingowych.
Prowadząc własny biznes, należy również przygotować się na koszty związane z księgowością, obsługą konta firmowego czy produkcją pieczątki firmowej.

Jakie są koszty założenia spółki?

Spore koszty wiążą się z założeniem spółki. Należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, a także ogłosić wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Za dokonanie obydwu formalności opłata wynosi 600 złotych. W przypadku spółki z o.o. należy również przygotować się na wpłatę kapitału początkowego. Minimum to 5000 złotych. Do założenia spółki konieczne jest także założenie aktu notarialnego lub podpisania umowy cywilnoprawnej. Również to generuje dodatkowe koszty. Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga w także regulowania składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków oraz niektórych przypadkach również wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Więcej informacji na temat kosztów prowadzenia spółki oraz innego rodzaju działalności znaleźć można na stronie https://faktoria.pl/porada/Ile-kosztuje-zalozenie-firmy-faktoria.

Jak zapewnić firmie płynność finansową?

Jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych aspektów prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest zachowanie płynności finansowej. Ciekawą opcją, aby zapewnić sobie niezbędną poduszkę finansową, jest faktoring online, czyli tzw. finansowanie faktur.

1 komentarz

1 komentarz

  1. Matchoffice

    22 września 2023 at 14:12

    Dziękuję za ciekawy artykuł! Myślę, że wynajem biura, sklepu, magazynu lub innej przestrzeni stanowi jedno z głównych wydatków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top