Poradnik

Jakie są popularne symbole szczęścia na całym świecie?

Jakie są popularne symbole szczęścia na całym świecie? 1

Amulety i talizmany to coś więcej niż trend, przybierające różne znaczenia i funkcje. Przedmioty te zaczęły być używane setki lat temu jako sposób na odpędzanie pecha i złych duchów. Zostały wykonane z kości, gliny, muszli i drewna. W dzisiejszych czasach używanie amuletów i talizmanów wiąże się ze szczęściem i pozytywnymi energiami. Są tacy, którzy wierzą, że przy korzystaniu z nich w określonych momentach pojawi się szczęście — na przykład, grając w Ice Casino PL na pewno trzymasz przy sobie coś, co przynosi Ci szczęście, nieprawdaż?

Nawet najsłynniejsze osobistości współczesnej historii sięgają po amulety w decydujących momentach. Na przykład Barack Obama zawsze nosi ze sobą różne przedmioty, które przypominają mu ważne osoby, które spotkał: są między innymi: różaniec, posążek Buddy i żeton do pokera.

Niezależnie od tego, czy jest to amulet, posąg czy symbol, ludzie od tysięcy lat używają amuletów i symboli powodzenia do wszystkiego, od sukcesu finansowego po odpieranie zła. Niektóre amulety przynoszące szczęście są widoczne w wielu kulturach, podczas gdy inne są unikalne dla danej kultury.

Najpopularniejsze amulety i talizmany: poznaj ich znaczenie i symbolikę!

Na świecie istnieje wiele amuletów, które przyciągają szczęście i odpędzają złe energie. Większość z nich nawiązuje do religii i natury. Odkryj słynne symbole związane z różnymi kulturami.

Drzewo życia
Drzewo życia jest symbolem połączenia Ziemi ze Słońcem. Istnieje przekonanie, że przynosi szczęście i zdrowie oraz jest talizmanem związanym z życiem wiecznym i długowiecznością. Obecnie ta reprezentacja jest nadal stosowana w niezliczonych sztukach, akcesoriach, a nawet tatuażach.

Cudowny medalik
Cudowny medalik to symbol ochrony katolickiej związany z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Początki tego amuletu sięgają roku 1930, kiedy to Matka Boża objawiła się zakonnicy Catarinie Labouré w paryskim klasztorze.
Obraz ten zawiera kilka symboli. Głowa zmiażdżonego węża nawiązuje do diabła, 12 gwiazd do 12 apostołów, a promienie do łask. Z kolei serce przebite mieczem nawiązuje do Niepokalanego Serca Maryi, a krzyż to wzmianka o Górze Kalwarii.

Ręka Fatimy
Jednym z najbardziej znanych amuletów pochodzenia islamskiego jest Ręka Fatimy lub Hamsa. Fatima była córką proroka Mahometa, któremu ukazał się anioł. Każdy z pięciu jej palców reprezentuje cnotę i jednocześnie pięć przykazań islamu:

  • wiarę;
  • miłosierdzie;
  • modlitwę;
  • pielgrzymkę;
  • i post.

Obecnie powszechnie używa się tego symbolu w tatuażach, naszyjnikach, bransoletkach i wisiorkach popularnych oczywiście głównie w kulturze islamskiej.

Greckie oko
Oko tureckie lub oko greckie to amulet używany przeciwko złemu oku, lub zazdrości. Są tacy, którzy wierzą, że kolor niebieski jest wystarczająco silny, aby odeprzeć negatywną energię. W Turcji zawiesza się go na drzwiach domu oraz w lusterkach wstecznych samochodów lub umieszcza pod ubraniem. Po zniszczeniu amuletu należy go wymienić na nowy. Oprócz tego, że jest przedmiotem dekoracyjnym, tureckie oko jest używane jako modny dodatek.

Czterolistna koniczyna przynosząca szczęście
Czterolistna koniczyna jest królem amuletów. Jest to irlandzki symbol szczęścia, być może najbardziej znany w świecie zachodnim. Prawdopodobieństwo znalezienia czterolistnej koniczyny wynosi 1 na 10 000 tych roślin. Jest niezwykle rzadki i dlatego szczęście jest dane temu, kto go znajdzie. Ten talizman jest szeroko rozpowszechniony w odzieży i akcesoriach, takich jak naszyjniki i bransoletki.

Krzyż
Krzyż był kiedyś symbolem śmierci, zanim został przyjęty przez chrześcijaństwo, by oznaczać życie i ofiarę. Dziś jest to przedmiot uniwersalny, używany zarówno przez wierzących, jak i niewierzących. Jego forma nawiązuje do czterech żywiołów Natury: ziemi, ognia, powietrza i wody. Naszyjniki i bransoletki w kształcie krzyża to obowiązkowy element wyposażenia sklepów z biżuterią i akcesoriami.

Gołębica symbolizująca pokój
Biała gołębica jest uniwersalnym symbolem pokoju. Słynny wizerunek ptaka trzymającego gałązkę oliwną ma pochodzenie biblijne. Ten ptak, uwieczniony przez Pabla Picassa, nadal reprezentuje czystość i miłość.

Ważka
Innym zwierzęciem używanym jako amulet jest ważka, ponieważ w ciągu swojego krótkiego życia przechodzi liczne mutacje. Ten owad, który rodzi się na dnie jeziora i stara się wydostać na powierzchnię, jest powszechnie znany jako symbol odnowy i światła.

Ryby
Według chińskiej sztuki Feng Shui ryba jest symbolem szczęścia i dobrobytu. Uważa się, że posiadanie pary złotych rybek w domu może przynieść harmonię w związku miłosnym. W Azji kojarzy się ogólnie ze światem biznesu i karierą zawodową. Jest to także symbol chrześcijański, a w niektórych kulturach także służy za amulet płodności.

Podkowa
Podkowa jest zwykle przybijana do drzwi domu, aby przyciągać dobro i odpędzać zło. Starożytne cywilizacje wierzyły, że umieszczając te amulety za drzwiami, można uzyskać w ten sposób przynieść dobrobyt i majątek.

Żołędzie dębowe
W kulturze nordyckiej pojedynczy żołądź umieszcza się na parapecie, aby chronić dom przed piorunem. Według skandynawskiej mitologii dęby przyciągają błyskawice, a wikingowie odkryli, że oszczędzono im w ten sposób gniewu Thora, nordyckiego boga, który stworzył grzmoty i błyskawice.

Bambus
Zwykle sprzedawany jako bambus szczęścia, ale bardziej właściwie nazywany bambusem przyjaźni, mówi się, że obdarowanie tą rośliną przynosi szczęście obdarowanej osobie. Według Feng Shui umieszczenie bambusowej rośliny przyjaźni we wschodniej części pokoju zwiększy Twoje własne chi.

Świerszcze
Świerszcze to znak szczęścia, zwłaszcza w kulturach azjatyckich i rdzennych Amerykanów. Zabicie świerszcza, nawet przez przypadek, to straszny pech. Niektóre kultury azjatyckie postrzegają je jako obrońców domu, ponieważ przestają one wydawać dźwięk, gdy zbliża się niebezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top