News

Janusz Sepioł został architektem Rzeszowa

janusz sepioł architekt rzeszów

Janusz Sepioł będzie pierwszą w historii Rzeszowa osobą, która pełnić będzie funkcję Architekta Miasta. Do jego zadań będzie należało m.in. zarządzanie przestrzenią stolicy Podkarpacia.

W czwartek prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek na konferencji prasowej przedstawił Janusza Sepioła. Przypomniał, że decyzja o powołaniu Architekta Miasta zapadła już we wrześniu br.

„Podpisałem wówczas zarządzenie w tej sprawie i od razu rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego kandydata. Nie było to łatwe, bo w administracji trudno o takich fachowców. Ale udało mi się namówić do pracy dla naszego miasta postać dużego formatu, która mam nadzieję, odegra ważną historycznie rolę w Rzeszowie” – dodał Fijołek.

Prezydent podkreślił, że Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. „Jestem przekonany, że miasto skorzysta na jego pracy, wiedzy i doświadczeniu” – powiedział Fijołek.

Sepioł na konferencji podkreślił, że chociaż do tej pory mieszkał w Małopolsce, Rzeszów jest dla niego szczególnym miejscem. Przypomniał, że mieszkał tu jego pradziadek.

janusz sepioł architekt rzeszów

facebook.com/konradfijolek.info

O swojej pracy mówił, że przede wszystkim chce się zająć działaniami na rzecz lepszego zarządzania przestrzenią miasta. W tym celu trzeba, jego zdaniem, szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na bazie tego dokumentu będą uchwalane nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Zapowiedział, że w mieście powinno się więcej organizować konkursów architektonicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. Sepioł zaznaczył również, że będzie chciał podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Janusz Sepioł ur. się w 1955 r. w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002-2006 marszałkiem woj. małopolskiego. Był też senatorem VII i VIII kadencji. Od 1991 roku jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, jest też członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top